Nothing Like Sting

kzarecka

2008-06-17

sting_160Nothing Like Sting to nazwa polskiego autoryzowanego fan clubu Stinga. Czy tylko wśród nich znajdą się osoby, które zechcą sięgnąć po publikację "Sting. Teksty i przykłady"? Pewnie nie. I dobrze. Choć zbiory tekstów piosenek z pewnością skierowane są do wąskiej grupy odbiorców, to jednak warto do nich zaglądać. Dla części osób to odmiana poezji. Jak stwierdził sam Sting: - Wkraczam więc oto, nieco strwożony, na terytorium czystej poezji. Osobiście pod każdym możliwym względem wolę Depeche Mode i Dave'a Gahana, ale muzyka Stinga również nie jest mi obca. Zresztą komu jest? To tak, jakby powiedzieć, że nie wie się, kim był Freddie Mercury (nawet, jeśli nie kochało się Queen).


Sting o książce: - Publikowanie samych tekstów, pozbawionych muzycznego akompaniamentu, to coś, czego jak dotąd starannie się wystrzegałem. Teksty i muzyka są wzajem od siebie zależne. Podobna relacja zachodzi między ubraniem i manekinem: po oddzieleniu ich od siebie zostaje nam naga kukła i sterta materiału. A jednak było to dla mnie doświadczenie ciekawe - po raz pierwszy uzmysłowiłem sobie, jak dobrze te teksty radzą sobie same; pojawiło się też pytanie: czy teksty piosenek to poezja, czy może coś zupełnie innego. I chociaż nigdy na poważnie nie podawałem się za poetę, książka, którą trzymacie w dłoniach, nie okraszona jakimkolwiek zapisem nutowym, podejrzanie wygląda na tomik wierszy. Wkraczam więc oto, nieco strwożony, na terytorium czystej poezji. Kompozycje ułożyłem w kolejności, w jakiej zostały napisane, a tam, gdzie uznałem to za stosowne, dodałem krótki komentarz. Żadnego ze swoich utworów nie pominąłem, żadnego też nie przyodziałem w niepasujący doń strój; mało tego, ogołociłem je z ozdób, które nadały im pierwotny kształt. Są wśród nich takie, co bez wątpienia przepadną w tej chłodnej i okrutnej dla nich formie; inne mogą okazać się bardziej odporne, a ogołocone w ten sposób, zyskają być może na urodzie. Nie jestem w stanie przewidzieć wyniku, ale ryzyko podjąłem świadomie, kierując się pełnym nadziei wersem z T.S. Eliota (którego Ziemi jałowej nikt rozsądny nie będzie próbował zaśpiewać):Te fragmenty wsparłem o moje ruiny.

Sting (Gordon Matthew Sumner) "Sting. Teksty i przekłady"; Wydawnictwo: Vesper, In Rock; Format: 140 x 205 mm; Liczba stron: 528; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-60157-33-6

KaHa

Tagi: Sting, Gordon Matthew Sumner, Teksty i przekłady, książka,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany