Jakbyś kamień jadła

kzarecka

2008-06-30

jakbyskamienjadala_160Czasami bywają tytuły książek, które coś w sobie mają. Oczywiście nie każdy musi tak sądzić. To, co dla jednych wydaje się genialne, dla drugich może być dnem. Mam wielką nadzieję, że "Jakbyś kamień jadła" zawsze będzie w pierwszej kategorii. Primo - o twórczości autora dobrze piszą nie tylko nasi krytycy, ale również ci spoza Polski. Secundo - owym autorem jest Wojciech Tochman (reporter, założyciel fundacji ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych). W "The Times" napisano: - Okrucieństwo mówi samo za siebie, nie potrzebuje opisu ani koloryzowania. I takie są słowa Tochmana - czyste.


Jurij Andruchowycz, "Diabeł tkwi w serze": - Po co mi ten śmiercionośny upał pełen much? Po co ten smak kamienia w ustach? Po co on tam jechał, ten Polak, i siedział dwa lata, i czemu oni wiecznie się w coś wtrącają, czemu pchają w to nos? Niby że co, że mają jakieś dziwne poczucie odpowiedzialności za wszystkich?

The Times: - Lapidarność, z jaką Tochman opowiada o potwornościach wojny i jej toksycznych konsekwencjach, wywołuje potężny efekt właśnie dzięki oszczędności stylu: okrucieństwo mówi samo za siebie, nie potrzebuje opisu ani koloryzowania.

The Financial Times: - Tochman towarzyszy antropolożce Ewie Klonowski w jej wysiłku scalenia rozproszonych szczątków, w jej nadziei, że kolejny odkopany masowy grób pomoże połączyć kości zmarłych z pogrążoną w żałobie rodziną. Nie ferując wyroków, nie proponując komentarza autor pozwala, by głosy ocalonych same opowiedziały o tych wstrząsających poszukiwaniach. W rezultacie otrzymujemy żywy portret kraju nadal zmagającego się z konsekwencjami wojny. Jednak głęboki sens "Jakbyś kamień jadła" nie odnosi się wyłącznie do Bośni – opowiada o uniwersalnym ludzkim pragnieniu, by móc pogrzebać i opłakać ciało.

Literary Review: - Tochman omija utarte ścieżki, którymi zwykle podążają na Bałkanach dziennikarze. Daje to jego niewielkiej książce potężną moc. Warto przeczytać tę niezwykły reportaż, by zrozumieć, jak cieniutka jest politura cywilizacji i jak łatwo przyjaciele obracają się przeciwko przyjaciołom. "Jakbyś kamień jadła" trzeba by wysłać Boutrosowi-Boutrosowi Ghaliemu i Kofiemu Annanowi, Johnowi Majorowi i Douglasowi Hurdowi, George‘owi Bushowi i Billowi Clintonowi. Pewnie by jej nie przeczytali, ale nawet przekartkowanie książki Tochmana zmąciłoby spokój ich emerytury.

Wojciech Tochman "Jakbyś kamień jadła"; Wydawnictwo: Czarne; Format: 125 x 195 mm; Liczba stron: 136; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7536-043-1

KaHa

Tagi: Wojciech Tochman, Jakbyś kamień jadła, książka, reportaż, ITAKA,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany