Tęskniąc za izraelskim Quentinem Tarantino

kzarecka

2008-07-02

teskniaczakissin_160Czy ktokolwiek z was obejrzał "Meduzy"? Film, który składa się z kilku przeplatających się wątków. Obraz stworzony przed Etgara Kereta i jego żonę Shirę Geffen. Jeden film, kilka historii. Teraz mamy jedną publikację i kilka opowiadań (w "Publishers Weekly" ukazały się słowa: - Keret udowadnia, że krótka forma może mieć w sobie zaskakującą siłę.). "Kilka" to może złe słowo. Czy o 51 opowiadaniach można powiedzieć "kilka"? "Tęskniąc za Kissingerem" to najnowszy zbiór autora. A w nim oryginalność, ludzkie dramaty, humor.O książce - Pięćdziesiąt jeden opowiadań. Każde z nich oryginalne, tragikomiczne. W każdym zawiera się pełna myśl pisarza – czarodzieja rzeczywistości. Historie ludzi i rzeczy: chłopiec ratujący ulubioną zabawkę przed ojcem; mężczyzna, który nie potrafi wybrać między matką a ukochaną; wynalezienie leku na samotność; walka z chodnikami.
Na świat przedstawiony u Kereta składają się scenki jak z teledysków MTV: krótkie, urywane, migotliwe, ukazujące jedynie ułamek rzeczywistości, prawdę fragmentu. Sytuacje dramatyczne, rozpaczliwe stają się tu groteskowe, przypominają karnawałową zabawę czy jarmark.
Autor osiągnął mistrzostwo w opisie swojej wizji świata. Czy tylko swojej?

Marta Strzelecka (Gazeta Wyborcza): - Keret jest jednym z najchętniej czytanych autorów w izraelskich więzieniach. Twierdzi, że to z powodu rozmiaru jego opowiadań – większość z nich można przeczytać w drodze między celą i prysznicami.

Jetlag: - Przewrotnie konstruuje opowieści. Zwyczajna sytuacja w jednej chwili może zamienić się w makabrę i na odwrót.

Maariv: - Etgar Keret doskonale wie, jak najlepiej obnażyć ludzki charakter.

"Rury" - tekst o książce Etgara Kereta

Etgar Keret "Tęskniąc za Kissingerem"; Wydawnictwo: W.A.B.; Tłumaczenie: Agnieszka Maciejowska; Format: 123 x 195 mm; Liczba stron: 184; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7414-502-2

KaHa

Tagi: Etgar Keret, Tęskniąc za Kissingerem, książka, opowiadania, meduzy,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany