Pamięta, nie pamięta, pamięta, nie pamięta...

kzarecka

2008-07-02

innapamiec_160.Czy kobiety naprawdę mają inną pamięć niż mężczyźni? Nie jest to naukowo dowiedzione. Ale chyba tak, skoro potrafią pamiętać nieważne dla mężczyzn zdarzenia, a zapominają o tym, co oni uważają za istotne. Bożesz Ty mój, podejrzewam, że większość zarówno kobiet, jak i mężczyzn, na pytanie odpowiedziałoby: - Tak. Te pierwsze trzy zdania dotyczą książki Joanny Lustyk. Tytuł? "Inna pamięć". Nie wiem, czy to dobrze czy nie, że każdy z nas ma odmienną pamięć. Wiem jedno, szlag jasny mnie trafia, jak szykuję uroczyste powitanie, a później słyszę: A z jakiej to okazji?


O książce - Sabina, samotna matka, po nienajlepszych doświadczeniach życiowych postanawia wyjechać do Stanów Zjednoczonych. Co ją tam czeka? Czy znajdzie miłość i szczęście, którego nie znalazła w Polsce? Czy tylko dodatkowo skomplikuje sobie życie? I czy naprawdę jest taka, jaką widział ją jej przyjaciel, wrażliwy i romantyczny malarz, którego znamy z powieści Gwiazdy w ogrodzie? Jak ona widzi samą siebie? Te same zdarzenia relacjonowane przez dwie osoby wyglądają zupełnie inaczej. Co jednak jest prawdą?

Joanna Lustyk: - Ta książka jest konsekwencją mojej niekonsekwencji. Po rozstaniu się z dość nudną pracą zawodową w charakterze radcy prawnego i wyjeździe z Polski do męża, do Stanów Zjednoczonych, postanowiłam oddać się słodkiemu lenistwu i zostać tzw. panią domu. Przez jakiś czas mi się to udawało. Mieszkałam wygodnie, żyłam dostatnio, zwiedzałam wszystkie ciekawe miejsca (a jest w tym kraju co zwiedzać) i zachłystywałam się swobodą. Ale w pewnym momencie zaczęło mi czegoś brakować. I o dziwo, okazało się, że brakuje mi po prostu pracy. Zebrałam więc różne swoje przygody i doświadczenia, przeżycia znajomych i nieznajomych, wrzuciłam to wszystko do swojej pamięci, przejrzałam, przebrałam, posegregowałam, dołożyłam trochę własnej wyobraźni i fantazji i wyszła z tego książka "Gwiady w ogrodzie".
Dalszego ciągu miało początkowo nie być. Potem miał być, a potem znowu miało go nie być. Ale... w "Gwiazdach" niektóre sprawy zostały tylko naszkicowane, zaledwie wspomniane. Miałam wrażenie, że czegoś nie dokończyłam, że czegoś nie dopowiedziałam, że pozostał niedosyt. I że Sabina, jedna z głównych bohaterek "Gwiazd" zasługuje na więcej uwagi. Poza tym "Gwiazdy" to męski punkt widzenia , bo narratorem jest mężczyzna, a przecież kobiety inaczej patrzą na życie, inaczej reagują, inaczej czują. I tak powstała kobieca wersja tych samych zdarzeń, czyli "Inna pamięć". Bo kobiety nawet pamięć mają inną. Najlepiej zresztą wiedzą to same czytelniczki.

Joanna Lustyk "Inne pamięć"; Wydawnictwo: Prószyński i S-ka; Format: 142 x 202 mm; Liczba stron: 248; Okłądka: miękka; ISBN: 978-83-7469-780-4

KaHa

Tagi: Joanna Lustyk, Inne pamięć, gwiazdy w ogrodzie, książka,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany