Ja jestem sądem

kzarecka

2008-07-02

jajestemsadem_160Oskarżano go o propagowanie amoralności, przemocy i seksu. A jak to na ogół bywa - gdy jest głośno, towar sprzedaje się znakomicie. I tak było z książkami Mickey'a Spillane'a. Mawiał: - Pierwsza strona sprzedaje powieść. Ostatnia sprzedaje powieść kolejną. Pisał znakomicie. Jego kryminały schodziły z półek rewelacyjnie. Nie przejmował się krytyką, uważał się za "pisarza" a nie "autora", mówił wprost: - Jestem najczęściej tłumaczonym pisarzem na świecie. Dziś o debiutanckiej książce "Ja jestem sądem" (to już ponad 60 lat po pierwszym wydaniu), zarazem pierwszej z cyklu o twardym Hammerze.


O książce - Mickey Spillane (1918-2006) legendarny, amerykański twórca czarnych kryminałów. Najbardziej znany z jego bohaterów, Mike Hammer, zgorzkniały twardziel, uosabia i potęguje wszystkie cechy protagonistów literatury hard boiled. Powieść "Ja jestem sądem" debiut Spillanea, ukazała się w 1947 i natychmiast stała się bestsellerem. Serię z Hammerem pisarz zakończył w 1996, złożyło się na nią trzynaście powieści. To jedyna w swoim rodzaju, brutalna historia Ameryki, opowiadana przez niemal pięćdziesiąt lat. Na świecie sprzedano ponad dwieście milionów książek Spillanea w tłumaczeniu na kilkadziesiąt języków.

Mickey Spillane "Ja jestem sądem"; Wydawnictwo: EMG; Tłumaczenie: Marcin Baran. Tomasz Kunz; Format: 130 x 200 mm; Liczba stron: 181; Okłądka: miękka; ISBn: 978-83-925583-0-9

KaHa

Tagi: Mickey Spillane, Ja jestem sądem, ksiązka, debiut, czarny kryminał,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany