Bezbronny umysł...

kzarecka

2008-07-08

panwichrowipowiwow_160Póki nie przyzna sam przed sobą, że jego życie oparte było na mimowolnym fałszu; póki nie naprawi krzywd wyrządzonych sobie i innym, nie będzie dla niego nadziei. Zachęcające? Moim zdaniem bardziej niż cała reszta zapowiedzi od wydawnictwa Branta. Dowód na to, że można krótko i świetnie. "Pan Wichrów i Powiewów" to debiutancka powieść Martyny Żandarskiej-Ochnik, która na pomysł napisania tej książki, wpadła podczas jednej z rowerowych przejażdżek. No proszę, do czego może doprowadzić dotleniony mózg.
O książce - Akcja powieści "Pan Wichrów i Powiewów" rozgrywa się w ciągu kilku dni wiosny i lata pewnego roku na początku pierwszej dekady XXI wieku. Wojtek jest nauczycielem języka polskiego w jednym z warszawskich liceów. Niedawno przekroczył czterdziestkę, wiedzie życie uporządkowane i pozbawione wstrząsów. Czas swój dzieli pomiędzy pracę a proste przyjemności. Poczucie bezpieczeństwa daje bohaterowi małżeństwo zbudowane na przyjaźni i wspólnych nawykach oraz wąskie grono starych znajomych. I tej wiosny, jak co roku Wojtek wyciąga z piwnicy swój ukochany rower, na którym przemierza warszawskie ulice. Oczami bohatera oglądamy miłe jego sercu zaułki Ochoty, uliczki Mokotowa, parki Powiśla. Wreszcie wybieramy się z nim w podróż do domu przyjaciół na Pojezierzu Drawskim. Podsłuchujemy rozmowy ze spotykanymi po drodze ludźmi i podglądamy myśli. Wszystko jest jak zawsze: te same osoby, te same miejsca. A jednak tego roku jest jakoś inaczej. Może dlatego, że wiosna jest wyjątkowo upalna; może na mężczyznę, który przekroczył magiczną granicę czterdziestu lat przychodzi trudny czas, kiedy zastanawia się, co jeszcze jest przed nim, a co zostawił za sobą. Znajome miejsca i twarze wydobywają niespodziewanie zagrzebane głęboko pod warstwą świadomości obrazy, emocje i uczucia. Niektóre z nich zachwycają świeżością i ukazują utraconą urodę życia; innych wolałoby się nie oglądać. Jednak wszystko, co się nam przydarza, każde doświadczenie dobre czy złe pozostaje w nas choć zdarzenia przemijają. Jeśli nie pozwoli się wspomnieniom zaistnieć w świadomości, upomną się o swoje prawa w snach bardziej realnych nawet niż otaczająca rzeczywistość. Kto nie chce się z tym pogodzić, naraża się na niebezpieczeństwo utraty kontroli nad swoim wewnętrznym światem. Fala emocji rozkosznych i przerażających, dawnych i nowych zaleje bezbronny umysł.

Martyna Żandarska-Ochnik "Pan Wichrów i Powiewów"; Wydawnictwo: Branta; Format: 145 x 205 mm; Liczba stron: 176; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-60186-80-0

KaHa

Tagi: Martyna Żandarska-Ochnik, Pan Wichrów i Powiewów, książka, branta,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany