Historia pewnej znajomości

kzarecka

2008-07-10

historiapewnegolata_160.Bardziej od wiadomości o książce i samej autorce, zainteresował mnie fragment: - Na podstawie jednej z jej książek powstal film "Ruch oporu". Zaczęłam więc poszukiwać informacji na ten temat. Patrzę teraz na plakat filmowy i zastanawiam się: widziałam, nie widziałam? Hm... Chyba jednak nie widziałam. Niby to dramat wojenny, ale chyba bardziej szala powinna przechylić się pod słowami historia miłosna rozgrywająca się w nieodpowiednim miejscu i czasie. No ale dość o tym. "Historia pewnego lata", Anita Shreve i opowieść o kobiecie, która odpowiada na ogłoszenie w sprawie pracy jako korepetytorka leniwej nastolatki - o tym w tej chwili będzie mowa.O książce - Sydney ma za sobą dwa małżeństwa, z których jedno skończyło się rozwodem, drugie śmiercią męża. Próbując odzyskać równowagę po tym podwójnym ciosie, odpowiada na ogłoszenie o pracy dla korepetytorki zdolnej, lecz leniwej nastolatki, Julie i przyjeżdża na lato do domu rodziny Edwardsów na olśniewająco pięknym wybrzeżu New Hampshire. Zjawiają się tam także dorośli synowie Edwardsów, Ben i Jeff, obaj przystojni, wykształceni i ambitni. Niespodziewanie dla samej siebie Sydney wchodzi w dziwny miłosny trójkąt, przesycony dawną rywalizacją i gorzkimi sekretami. Zaczyna się obawiać, że ten braterski wyścig o jej uczucia może rozdzielić rodzinę – i zburzyć kruchy spokój, który udało jej się zbudować.

Fragment
Jeff przyjeżdża wczesnym piątkowym popołudniem w weekend, od którego bracia mieli rozpocząć urlop. Matka na jego widok wydaje okrzyk zdziwienia. Sydney, która czytała w salonie, wstaje, by zobaczyć powód zamieszania. Patrzy, jak Jeff otrząsa się z wody na końcu mrocznego holu, stawia na ziemi płócienną torbę i wiesza na haczyku przy drzwiach wiatrówkę. Włosy ma zmierzwione oceanicznym powietrzem i wiatrem, jakby przyszedł pieszo z dworca autobusowego. Nic nie wskazuje na to, że dostrzegł Sydney, i rusza prosto do kuchni.
Sydney zmienia pozycję tak, by przez otwarte drzwi mogła patrzeć na ruchomy obraz tworzony przez matkę, ojca i syna. Pani Edwards przyciska dłoń do ust i odwraca się w stronę zlewu. Jej mąż stoi z rękami w kieszeniach, wolno kiwając głową. Sydney próbuje odgadnąć, jakie wieści przywiózł Jeff. O śmierci przyjaciela? O zwolnieniu z pracy? O przyłapaniu na plagiacie?
Po jakimś czasie Jeff opuszcza kuchnię. Zarzuca na ramię torbę, a kiedy się odwraca, widzi stojącą w holu Sydney. Nie wita się, ale idzie prosto ku niej. Kołnierzyk koszuli ma przemoczony, na twarzy zarost. Jego milczenie wprawia ją w zdenerwowanie.
– Cześć – mówi.
– Cześć – odpowiada Jeff.
Sydney szuka w myślach pytania. Wykorzystuje imię osoby, o której wie, że jest bliska Jeffowi.
– Gdzie Vicki?
Jeff nie od razu odpowiada. Sydney świadoma jest jego wzroku, ale nie potrafi spojrzeć mu prosto w oczy.
– Nie mam pojęcia – mówi wreszcie.
Sydney wychodzi na ganek i siada na tekowym leżaku. Za markizą widać zasłonę deszczu, szarą taflę oceanu znaczą blizny po kroplach. Jakiś mężczyzna łowi ryby na plaży, dość blisko domu. Czy to dobra pora na wędkowanie?, zastanawia się Sydney. Jaka zdobycz warta jest wychodzenia w taką ulewę? Bass morski? Tasergal?
Splata ramiona na piersiach, próbując się ogrzać. Przydałaby się ciepła kurtka.

Anita Shreve "Historia pewnego lata"; Wydawnictwo: Prószyński i S-ka; Tłumaczenie: Alina Siewior-Kuś; Format: 125 x 195 mm; Liczba stron: 288; Okłądka: miękka; ISBN: 978-83-7469-796-5

KaHa

Tagi: Anita Shreve, Historia pewnego lata, książka, fragment, film, ruch oporu,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany