Kiedy coś spieprzysz, przeproś

kzarecka

2008-07-11

wyklad_160Okazuj ludziom wdzięczność za to, co dla Ciebie zrobili. Kiedy coś spieprzysz, przeproś. Nigdy nie narzekaj, po prostu pracuj jeszcze ciężej. A przede wszystkim nie rezygnuj z dziecięcych marzeń - powiedział Randy Pausch. Znany komukolwiek? Wcześniej z pewnością nie (może nielicznym; z jakiegoś niezrozumiałego dla mnie powodu), a teraz? Teraz część z was może powiedzieć: "Tak, to ten facet z YouTube". Chory na raka młody profesor miał swój ostatni wykład. Były brawa, śmiech i łzy. Wykład został sfilmowany, trafił do Internetu. I... stał się niezwykle popularny. A dalej? Oczywiście książka o życiu Pauscha. Bestseller. Dzięki Nowej Prozie będzie można przeczytać "Ostatni wykład" po polsku. Słynnego już wykładu możecie również posłuchać.

Renata Kim (Dzienniki): - Nagranie z ostatnim wykładem umierającego na raka amerykańskiego profesora stało się hitem Internetu. Randy Pausch przeprosił wszystkich, którzy uważają, że powinien być bardziej przygnębiony, i dziarsko wykonał kilkanaście pompek. Naukowiec został uznany za symbol pełnego godności umierania.

To miał być zwykły, pożegnalny wykład nieznanego szerzej profesora kończącego pracę na prestiżowym amerykańskim uniwersytecie Carnegie Mellon w Pittsburghu. I pewnie przemówienie śmiertelnie chorego na raka naukowca zapamiętałaby jedynie grupka najwierniejszych studentów, gdyby nie to, że zostało ono umieszczone w Internecie. Ostatni wykład pod tytułem "Jak spełniłem swoje marzenia z dzieciństwa" błyskawicznie stał się jednym z najchętniej oglądanych nagrań w serwisie YouTube.

Kliknij i obejrzyj wykład

Bo wykład, który uczynił ze skromnego specjalisty od programów komputerowych osobę znaną i podziwianą, nie był jednak całkiem zwykły. Okoliczności naszego spotkania są dość niezwykłe. Od półtora roku walczę z rakiem trzustki, ale popatrzcie: tu są najnowsze zdjęcia USG, na których widać kilkanaście guzków atakujących moją wątrobę - zaczął swój wykład 47-letni Randy Pausch, uśmiechając się do zdumionej publiczności. A potem dodał, że przeprasza wszystkich, którzy uważają, że powinien być bardziej przygnębiony i... dziarsko wykonał kilkanaście pompek. Ci, którzy nadal mi współczują, niech wskoczą na scenę i pokażą, czy potrafią mnie przebić - oświadczył i zebrał lawinę oklasków.

wyklad1_420

Przez kolejne 74 minuty Randy Pausch tłumaczył zasłuchanym studentom, jak należy żyć.

Większość nas miała w dzieciństwie marzenia: miejsca, które chcieliśmy zwiedzić, ludzie, których chcieliśmy spotkać, pracę, którą chcieliśmy wykonywać. To wszystko to nasze marzenia, które mogą się stać potężnym źródłem motywacji. Niektórzy z czasem rezygnują z nich. Zachowanie ich to podstawowa wartość, która świadczy o naszym człowieczeństwie. Randy Pausch zrealizował w wieku 46 lat większość swoich marzeń, i o tym jak je zrealizował jest też jego wykład. Dał on wszystkim słuchaczom więcej niż jakiekolwiek podręczniki motywacji.

Zachwycona publiczność wielokrotnie przerywała mu wybuchami śmiechu i owacjami. Umieram, ale nadal dobrze się bawię i zamierzam cieszyć się życiem do końca dni, jakie mi jeszcze pozostały - oświadczył Pausch na zakończenie, a sala wręcz eksplodowała oklaskami. Na nagraniu zamieszczonym na YouTube widać, że wielu studentów ocierało w tym momencie łzy. I tak ruszyła lawina. Zainteresowanie sprawą było tak ogromne, że wydawcy zażarcie walczyli o prawo do publikacji książki o życiu profesora Pauscha. Wygrała należąca do Disneya oficyna Hyperion, a premiera "Ostatniego wykładu" została zaplanowana na 8 kwietnia. Książka błyskawicznie stała się bestsellerem; jej nakład osiągnął w kilka tygodni 2,5 miliona egz.

Naukowiec zrezygnował już z agresywnej chemioterapii, która miała przedłużyć mu życie. Jestem zaskoczony przyjęciem, jakie spotkało mój ostatni wykład. Tak naprawdę przygotowałem go z myślą o trójce moich dzieci, które wkrótce zostaną sierotami. Ale cieszę się, że również inni ludzie znaleźli w nim coś cennego dla siebie - napisał.

Jeffrey Zaslow "Ostatni wykład"; Wydawnictwo: Nowa Proza; Tłumaczenie: Jan Kabat; Liczba stron: 300; Ilustracje: czarno-białe; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-7534-052-5

KaHa

Tagi: Randy Pausch, Ostatni wykład, książka, youtube, jeffery zaslow,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany