Piękny umysł koncentracji

kzarecka

2008-07-17

obozkoncentracji_160Ursula K. Le Guin o "Obozie koncentracji" powiedziała: - Ta książka to dzieło sztuki, jeśli ją przeczytasz, odmieni cię. Z czym mamy do czynienia? Z powieścią Thomasa M. Discha, który został "dołączony" do grona osób tworzących nową falę SF. Co więcej? Już po krótkiej notce od wydawcy można zacząć wierzyć na słowo Le Guin. Oto więzienie, oto eksperymenty, oto narodziny geniuszu... A tak na marginesie - ciekawa okładka. Przyciągająca uwagę. Powieść porównuje się do dzieła Daniela Keyesa - tam najpierw eksperymentowano na szczurze, by później pójść o krok dalej - badania nad człowiekiem.


O książce - Louis Sacchetti, człowiek oddany poezji, zawinił tylko tym, że odmówił służby wojskowej. Ameryka toczy wojnę ze światem, więc wie, że pójdzie do więzienia. Tylko czy mógł wiedzieć, że przeniosą go do miejsca, gdzie urywa się kontakt ze światem, gdzie w wyniku eksperymentów medycznych ludzie stają się geniuszami - na krótko przed śmiercią? Na polecenie dyrektora ma prowadzić dziennik, zapisywać wszystko, co dzieje się w jego nowym otoczeniu.
Więźniowei otrzymuję środek zwany Pallidynem i powoli stają się geniuszami w dziedzinach, które ich najbardziej interesują. Dziennik Sacchettiego jako żywo przypomina słynne "Kwiaty dla Algernona" Daniela Keyesa (Charliego Gordona - bohatera książki, również poddawano eksperymentowi, który miał na celu zwiększenie jego inteligencji) , tyle że tu nie chodzi o pojedyńczego człowieka, a o zbiorowe szaleństwo.

Thomas Disch "Obóz koncentracji"; Wydawnictwo: Solaris; Tłumaczenie: Dariusz Kopociński; Liczba stron: 192; ISBN: 83-89951-85-1

KaHa

Tagi: Thomas Disch, Obóz koncentracji, książka, daniel keyes, Kwiaty dla Algernona,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany