Błagam, tylko nie w lesie!

kzarecka

2008-07-18

spojrzmiwoczy_160Autystyczny chłopiec zostaje znaleziony w lesie przy ciele martwej koleżanki - od tego rozpoczyna się powieść "Spójrz mi w oczy". Czy policja zdoła rozwikłać sprawę? Czy matce uda się dotrzeć do syna? Hm... Zapowiada się jak kryminał? Dokładnie tak, jednak bardziej niż kryminał jest to dramat psychologiczny. Jak podkreśla wydawca: - Pełna nadziei, przejmuąca opowieść o poświęceniu i sile miłości matki. Historia zmagań z konsekwencjami młodzieńczych wyborów. Cammie McGovern doskonale znała się na rzeczy, pisząc tę powieść. Sama jest matką chłopca chorego na autyzm.O książce - Adam zostaje znaleziony w lesie przy zwłokach szkolnej koleżanki. Policja zamierza go przesłuchać, jednak chłopiec cierpi na autyzm i nie jest w stanie powiedzieć, co się wydarzyło... Po tym traumatycznym przeżyciu jeszcze bardziej zamyka się we własnym, niedostępnym dla innych świecie.
Matka Adama, Cara, stara się dotrzeć do synka. W skrawkach zdań, w ledwo zauważalnych zmianach w jego zachowaniu próbuje odnaleźć ślady prowadzące do prawdy.

Fragment
– Niestety, muszę zadać to pytanie. Gdzie jest teraz ojciec Adama?
Cara podnosi wzrok. Tego się nie spodziewała.
– On... nie ma tu nic do rzeczy.
Zawsze tak odpowiada i jeszcze nikt nie odważył się ciągnąć tego tematu dalej.
– Rozumiem, ale gdzie jest? Pytam, ponieważ policja kilkakrotnie zadała mi to pytanie i nie potrafiłam na nie odpowiedzieć. Ponoć ojciec to w takiej sytuacji pierwszy podejrzany.
Cara czuje, że zasycha jej w ustach.
– Nie wiem... dokładnie, kto jest ojcem Adama.
Brwi Margot Tesler unoszą się w wyrazie zaskoczenia.
– Ach, rozumiem. Więc nigdy nie miał z Adamem do czynienia.
– Nie.
– Zupełnie nic? Nic nie wie o Adamie? Żadnych szans, że jest w to zamieszany?
– Żadnych.
– Musiałam o to zapytać. – Margot Tesler unosi rękę i odwraca się do okna wychodzącego na plac zabaw, jak gdyby się zastanawiała, czy nie powinna tam od razu pójść i podzielić się z kimś tą informacją. Wtem odwraca się z powrotem, jakby do głowy przyszła jej właśnie nowa myśl.
– Jak pani myśli, czy Adam, kiedy był na placu zabaw, mógł usłyszeć jakiś dźwięk dochodzący z lasu, na przykład grające radio?
Żołądek Cary zaczyna się rytmicznie kurczyć, jakby miała tam drugie serce. "Błagam, tylko nie w lesie!", modli się w duchu.
– Tak – odpowiada cicho. – Możliwe, że usłyszał coś, czego nie słyszał nikt inny.
– A czy myśli pani, że poszedłby tam, gdyby na przykład usłyszał jakieś głosy?
– Nie – odpowiada Cara prawie bezgłośnie, ponieważ nawet przed sobą nie chce się przyznać, że nie jest do końca pewna.
Choć wie o Adamie prawie wszystko, poświęciła mu całe życie i spędza z nim niemal cały czas, w tym, co mówi dyrektor Tesler, jest ziarno prawdy. W ciągu ostatnich kilku lat Adam zaczął się zmieniać. Czasem zaskakuje ją nieznaną dotąd odwagą. Nie wiedzieć kiedy pozbył się starych lęków i zahamowań. Nawet w ciągu tego roku szkolnego, który przecież dopiero się zaczął, kilka razy już okazało się, że niepotrzebnie ostrzegała nauczycieli: Adam wpadnie w panikę podczas próbnego alarmu pożarowego, nie poradzi sobie na zajęciach WF-u. I nie miała racji, nie doceniała swojego syna.
Nagle na korytarzu słychać jakieś zamieszanie i obie sekretarki natychmiast podnoszą się ze swoich miejsc. Przez szybę oddzielającą sekretariat od gabinetu dyrektorki Cara widzi, jak jedna z nich spogląda w jej stronę i od razu odwraca wzrok. Po chwili skrzypi klamka, otwierają się drzwi i druga sekretarka wsuwa głowę do gabinetu. Cara stara się na nią nie patrzeć.
– Znaleźli Adama. Nic mu nie jest. Zaraz go przyprowadzą.
Cara oddycha z ulgą, ale jeszcze przez chwilę nie jest w stanie wydobyć z siebie ani słowa.
– Gdzie był?
– W lesie, więc może być trochę podrapany.
– A co z tą dziewczynką? Też się znalazła?
– Tak.
– Nic jej nie jest? Wszystko w porządku?
– Nie.
– Co się stało?
– Znaleźli jej ciało.

Cammie McGovern "Spójrz mi w oczy"; Wydawnictwo: Otwarte; Tlumaczenie: Anna Paluchowska; Format: 136 x 205 mm; Liczba stron: 288; Okłądka: miękka; ISBN: 978-83-7515-029-2

KaHa

Tagi: Cammie McGovern, Spójrz mi w oczy, książka, fragment, autyzm,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany