Megahit wydawniczy

kzarecka

2008-07-29

dziennypatrol_160Megahit wydawniczy. Rosyjski megahit wydawniczy. A mówiąc wprost - "Dzienny patrol". Autor? Myślę, że dla wielu pisarz bardzo, bardzo znany, czyli Siergiej Łukjanienko. Fanów może mieć też z dużego ekranu - ekranizacje książek ("Nocnego patrolu" i "Dziennego patrolu") zatytułowane "Straż nocna" (rosyjski kandydat do Oscara) i "Straż dzienna". Choć patrząc na recenzje, cieżko stwierdzić, czy film ma więcej fanów, czy wrogów (przeważającą grupę tych drugich tworzą ci, którzy znają prozę autora). Warto dodać, że ani jeden, ani drugi film nie jest typowym odzwierciedleniem książki. Takie to pomieszanie z wymieszaniem.O książce - "Dzienny patrol" to sensacyjna powieść fantastyczna rozgrywająca się we współczesnej Moskwie. Na odwieczną walkę Dobra i Zła, Ciemności i Światła, patrzymy tym razem oczami pracowników Dziennego Patrolu. W czasie trudnej, wyczerpującej akcji wiedźma Alicja traci moc. Szef Dziennego Patrolu, były kochanek Alicji, wysyła ją na rekonwalescencję do kurortu, gdzie ma odzyskać utracone siły. W kurorcie wypoczywa przystojny chłopak Igor. Alicja zaczyna się nim interesować i wkrótce wakacyjna przygoda przeradza się w miłość. Dramat, jaki rozegra się tego lata, to zaledwie jeden z elementów skomplikowanej układanki, pierwszy etap wielkiej rozgrywki o bardzo wysoką stawkę.

Moskwa to nowoczesne i kosmopolityczne miejsce. Ostatnio bardzo się zmieniła i powoli staje się podobna do miasta zachodniego. Może to dobrze, może źle, ale ją kocham, ponieważ jest dynamiczna, szybka. Moskwa nigdy nie śpi. Lubię duże miasta - powiedział Łukjanienko. I oczywiście, Moskwa jest głównym bohaterem Nocnego i Dziennego Patrolu, Patrolu Zmroku i Ostatniego Patrolu, zapierającej dech w piersi serii, która wprowadziła Łukjanienkę na arenę międzynarodową. W dużym stopniu złożył się na to film, który odniósł ogromny sukces w USA i Wielkiej Brytanii.

Siergiej Łukjanienko zaczął pisać fantastykę podczas pierwszego roku studiów i po dyplomie mógł się już pochwalić dorobkiem w postaci paru książek i kilku nagród. W pewnym momencie zdałem sobie sprawę, że pisanie książek interesuje mnie bardziej niż bycie psychologiem - stwierdził Siergiej Łukjanienko, obecnie najlepiej sprzedający się współczesny pisarz rosyjski i jedyny, który odniósł sukces na Zachodzie, a zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych

Łukjanienko okazuje się być pisarzem nie tylko oryginalnym i sugestywnym, ale również niekonwencjonalnym i wszechstronnym, który może jeszcze zadziwić. Wyjątkowo jako współautor "Dziennego patrolu" oprócz Łukjanienki występuje jego przyjaciel, Władimir Wasiljew.

Siergiej Łukjanienko, Wladimir Wasiljew "Dzienny patrol"; Wydawnictwo: Mag; Tłumaczenie: Ewa skórska; Format: 125 x 195 mm; Liczba stron: 360; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7480-100-3

KaHa

Tagi: Siergiej Łukjanienko, Wladimir Wasiljew, Dzienny patrol, książka, film,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany