Komiks o Powstaniu

kzarecka

2008-07-31

plaszczajewskiego_160Konkurs na komiks o Powstaniu Warszawskim został rozstrzygnięty. Wygrał Rafal Bąkowicz za "Sierpień", czyli pracę,w której pojawiają się... roboty i nowoczesna broń. Skąd taki pomysł? Autor tłumaczył, że obecne, młode pokolenie, które nie przeżyło Powstania, może tak je sobie wyobrażać. A może właśnie w ten sposób, gdyż wyobraźnia podsuwa sceny z filmów sciene-fiction. Dziś jednak o innym komiksie, choć też opowiadającym czasy Powstania Warszawskiego - "Płaszcz Ajewskiego" (autentyczna historia jednego z przywódców) autorstwa Moniki Powalisz i Tymka Jezierskiego.O komiksie - Publikacja "Płaszcz Ajewskiego" w nowatorski sposób przedstawia jeden z epizodów Powstania Warszawskiego.
Bohaterem komiksu jest Eugeniusz Ajewski, ps. "Kotwa", dowódca II plutonu w 3. kompanii szturmowej 4. Rejonu Obwodu Mokotów, walczący w Powstaniu Warszawskim na Mokotowie w Pułku „"Baszta". Tytułowy płaszcz, zamówiony przez Ajewskiego u pewnego żydowskiego krawca jeszcze przed wybuchem powstania, kilkakrotnie ratuje mu życie w czasie walk.
Historia płaszcza Ajewskiego przeplata się z innymi epizodami powstańczymi, tworząc obraz życia młodych powstańców, widziany oczami jednego z nich.

komiksplaszcz_420

Monika Powalisz (dramatopisarka, reżyserka i scenarzystka) i Tymek Jezierski (rysownik) pracują razem nieprzerwanie od 2006 roku. Ich pierwszym wspólnym projektem był komiks "Mysz Wittgensteina". W zeszłym roku komiksem "Ostatni koncert" zdobyli pierwsze miejsce w konkursie zorganizowanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego. W tym roku autobiograficzna historia "Lisi Ogon" została wyróżniona w konkursie "Wysokich Obcasów". Obecnie pracują nad powieścią graficzną "Serce ze śniegu", która ukaże się w przyszłym roku.

Monika Powalisz, Tymek Jezierski "Płaszcz Ajewskiego"; Wydawnictwo: Bellona; Format: 175 x 255 mm; Liczba stron: 24; Okładka: miękka

KaHa

Tagi: Monika Powalisz, Tymek Jezierski, Płaszcz Ajewskiego, komiks, powstanie warszawskie,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany