Gdzie wasze ciała porzucone?

kzarecka

2008-08-08

gdziewaszecialaporzucone_160Tytuł książki wydaje mi się na tyle interesujący, że postanowiłam niczego więcej tu nie wymyślać. Autorem powieści rozpoczynającej cykl fantastyczny o Świecie Rzeki jest Philip Jose Farmer. Trzykrotny laureat nagrody Hugo (1953 - najbardziej obiecujący nowy pisarz; 1967 - nowela "Riders of the Purple Wage"; 1972 - "Gdzie wasze ciała porzucone") ma dość ciekawe drzewo genealogiczne - jest potomkiem rodu baronów Greystoke, a także przywódcy Wikingów Thorfinna Rozbijacza Czaszek i króla wikińskiego Ivara bez Kości). Brzmi imponująco i przerażąjąco zarazem. Książka, która dziś trafiła do księgarń, to opowieść o sensie życia. Podróżnik, pisarz i awanturnik umiera. Jednak jego śmierć nie jest końcem, a dopiero początkiem. Czego?

O książce - Sir Richard Burton, dziewiętnastowieczny angielski podróżnik, pisarz i awanturnik, umiera. Jednak śmierć nie jest końcem, jest początkiem. Budzi się w dziwnym świecie - ogromnej krainie, będącej doliną nieskończenie długiej rzeki. Krainie zamieszkanej przez wszystkich ludzi, którzy kiedykolwiek żyli i umarli na Ziemi - od neandertalczyków po kluczowe postacie naszej historii.

Wraz z grupką niezwykłych towarzyszy wyrusza w podróż ku źródłom Rzeki w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania zasadnicze - czym jest ten świat, kto go stworzył i kto w nim ustanawia prawa. Czytelnika przygniata możliwość spotkania za następnym zakrętem Rzeki osób znanych z historii. Z wypiekami na twarzy czekamy na jaką cywilizację natknie się tym razem Richard Burton i co z tego wyniknie. Jednocześnie cały czas zastanawiamy się co to za kraina i w jakim celu została stworzona?! Pierwszy tom cyklu to właściwie jedno wielkie pytanie o sens życia.

Powieść "Gdzie wasze ciała porzucone" rozpoczynająca jeden z najsłynniejszych cykli fantastycznych, zdobyła nagrodę HUGO i uznanie czytelników na całym świecie. Kontynuacją tej powieści jest "Najwspanialszy parostatek".

Sir Richard Burton to postać historyczna i to całkiem ciekawa. Jako pierwszy Europejczyk zwiedził Mekkę i Medynę (przebrany za muzułmanina!), odkrył jezioro Tanganika, był jednym z najlepszych tłumaczy "Opowieści 1000 i jednej Nocy", napisał wiele książek podróżniczych i nie tylko. Przez niektórych uważany za łotra, awanturnika, bezbożnika i po prostu chama. Inni uznają go za jednego z największych bohaterów XIX wieku.

Philip Jose Farmer "Gdzie wasze ciała porzucone"; Wydawnictwo: Mag; Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa; Format: 125 x 195 mm; Liczba stron: 240; Okladka: miękka; ISBN: 978-83-7480-098-3

KaHa

Tagi: Philip Jose Farmer, Gdzie wasze ciała porzucone, książka, hugo,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany