Pełna pasji

kzarecka

2008-08-12

pe322na_pasji_160_01Osiemdziesiąt lat temu Hermann Keyserling napisał: - Gdyby Bałkany nie istniały, należałoby je wymyśleć. Bałkany istnieją. I jest to niezwykle piękny region. Powie to każdy, kto był tam choć raz. Pojechałam tam będąc dzieckiem, mimo wszystko do tej pory pamiętam piękno, które mnie zachwyciło. Marię Todorovą do tego piękna nie trzeba przekonywać (to raczej ona stara się przekonać nas). Obecnie autorka wykłada historię Bałkanów na Uniwersytecie Illinois. A Czarne serwuje "Bałkany wyobrażone", w których Todorova śledzi relacje pomiędzy tym, co realne i tym, co imagacyjne.


O książce - Opierając się na licznych dziełach literatury podróżniczej, relacjach dyplomatów, doniesieniach naukowców dziennikarzy, książka Todorovej eksploruje ontologię Bałkanów od osiemnastego wieku do dnia dzisiejszego, odkrywając drogę rodzenia się zmitologizowanego wizerunku tej części Europy. Autorce, urodzonej i wykształconej na Bałkanach, udało się połączyć w swoim klasycznym już dzisiaj dziele podejście naukowe z głębokim, prawdziwym zrozumieniem.

"Slavic Review": - Książką "Bałkany wyobrażone" Maria Todorova potwierdza swoją reputację jednego z najwybitniejszych bałkańskich historyków. Bałkany wyobrażone to książka pełna pasji, naukowa, wciągająca, polemiczna, ambitna, odważna.

Maria Dąbrowska-Partyka: - "Bałkany wyobrażone" niemal natychmiast po wydaniu weszły do kanonu lektur nie tylko historyków europejskiej cywilizacji czy analityków politycznej współczesności, ale i antropologów kultury oraz przedstawicieli innych dziedzin humanistyki zainteresowanych tym regionem. To książka przesycona duchem zrozumienia i empatii, konsekwentnie ilustrująca swe motto, które głosi, że Bałkany można kochać ani się nimi nie szczycąc, ani się ich nie wstydząc.

Lech Miodyński: - "Bałkany wyobrażone" są budzącą szacunek pracą naukową, której nie sposób wszelako zakwalifikować do kategorii nużących czytelnika i abstrakcyjnych dla nie-znawcy rozpraw, przeciwnie – stanowią lekturę pasjonującą dla każdego odbiorcy zainteresowanego ewolucją stereotypowych wyobrażeń o innych kulturach, przy czym realia bałkańskie dookreślają tu jedynie współrzędne obszaru, który wydarzenia ostatniego piętnastolecia zamknęły w takim właśnie negatywnym i uproszczonym medialnym oglądzie. Z licznych odniesień współczesnych zawartych w tekście dowiadujemy się, co jawi się jako dodatkowy atut książki, jak wieloznacznie – z perspektywy "geografii mocy" – identyfikować można pojęcia takie jak "wolność", "barbarzyństwo", `cywilizacja` czy "porządek". Dla czytelnika polskiego tekst ten ma szansę stać się jednym z fundamentalnych instrumentów poznania i zrozumienia zjawisk sprzyjających narodzinom charakterystycznej kategorii kulturowej we współczesnej "na nowo podzielonej" Europie – cywilizacyjnie motywowanego kompleksu prowincjonalności.

Maria Todorova "Bałkany wyobrażone"; Wydawnictwo: Czarne; Tłumaczenie: Piotr Szymor, Magdalena Budzińska; Format: 125 x 195 mm; Liczba stron: 552; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7536-023-3

KaHa

Tagi: Maria Todorova, Bałkany wyobrażone, książka, bałkany,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany