Czeskie słodko-gorzkie

kzarecka

2008-08-18

czeskie_s322odkogorzkie_160.Powieść, sztuka teatralna, film - taka kolejność powinna być dla wielu pisarzy satysfakcjonująca. Na ogół oznacza to, że książka, która wyszła spod ich pióra, spodobala się na tyle czytelnikom, że warto było krążyć wokół tematu dalej (i dalej na tym zarabiać). "Wycieczkowicze" - powieść Michala Viewegha (czeski autor; u nas już też dość znany), powstała w 1996 roku. Film na jej podstawie dopiero w zeszłym roku. Jak widać, temat nie należy do "Było, minęło". Czesi, lato plus Adriatyk - dla Michala Viewegha to idealny przespis na słodko-gorzką komedię.




O książce - Co może przydarzyć się ekscentrycznemu małżeństwu, studentkom szukającym przygód, posłowi z rodziną, parze gejów, nierozgarniętej agentce biura podróży oraz zagubionemu nastolatkowi podczas banalnej wakacyjnej wyprawy? Viewegh zręcznie splata ze sobą historie życiowe wczasowiczów, wikłających się podczas urlopu w kolejne absurdalne sytuacje. Swych rodaków ukazuje w sposób ironiczny, ale i pełen czułości. Melancholijno-groteskowy klimat, barwne postacie, wspaniały humor i ostatecznie optymistyczne przesłanie – "Wycieczkowicze" Viewegha to doskonały przykład współczesnej czeskiej prozy.

Michal Viewegh "Wycieczkowicze"; Wydawnictwo: Prószyński i S-ka; Tłumaczenie: Jacek Illg; Format: 125 x 195 mm; Liczba stron: 384; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7469-829-0

KaHa

Tagi: Michal Viewegh, Wycieczkowicze, ksiązka, czeska proza,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany