Święty Grall wciąż się wymyka

kzarecka

2008-08-21

346wi281ty_grall_wci261380_si281_wymyka_160Cykl barokowy zakończony. Na rynku jest już trzeci, ostatni tom "Ustroju świata", unikalnej w literaturze próby opisu momentu narodzin racjonalnego świata cywilizacji Zachodu. Trylogia rozgrywała się na przestrzeni 60 lat, a znaleźliśmy w niej dwory królewskie, myślicieli, filozofów, pisarzy, artystów, wynalazców, postaci historyczne, ale i fikcyjne. Autorem jest Neal Stephenson, który od kilkunastu lat bardzo dobrze czuje się w fikcji naukowej. Co czeka na czytelników w ostatnim tomie? Czy powstający cud techniki wszystko zmieni?



O książce - Po powrocie do Anglii, Daniel Waterhouse zostaje wplątany w mroczny konflikt, który tli się od dziesięcioleci; w potajemną wojnę między zagadkowym geniuszem, Mistrzem Mennicy, potajemnie parającym się alchemią Isaakiem Newtonem - i jego arcywrogiem, przebiegłym fałszerzem Jackiem Mincerzem, znanym również jako Jack Shaftoe, Jack Półkuśka, Król Wagabundów. Ich wzajemna wrogość niespodziewanie osiąga nowy wymiar, gdy Jack dokonuje zuchwałego napadu na londyńską Tower, planując ni mniej, ni więcej, tylko całkowite zniszczenie brytyjskiego pieniądza.
Nikt nie wie, że to miłość pchnęła Mincerza do zdrady - rozpaczliwa chęć chronienia ukochanej kobiety, niezwykłej Elizy, księżnej Arcacon-Qwghlm, przez tymi, którzy ją zniszczą, jeśli on zawiedzie. Tymczasem Daniel Waterhouse w towarzystwie nader niezwykłych kompanów przeczesuje miasto i kraj w poszukiwaniu złoczyńcy, który usiłuje mordować naturalistów za pomocą Machin Piekielnych; ugrupowania polityczne walczą o wpływy w parlamencie, wyczekując nieuniknionego zgonu schorowanej królowej; alchemiczny "święty Graal", klucz do życia wiecznego, wciąż wymyka się Newtonowi - ale i tak znajduje się bliżej niż kiedykolwiek wcześniej; w manufakturze Waterhouse'a powstaje cud techniki, najwspanialszy wynalazek epoki baroku.
Wkrótce wszystko się zmieni. Zmieni się na zawsze.

O okładce - Wykorzystano fragment fresku Michała Anioła pokrywającego sklepienie Kaplicy Sykstyńskiej, wykonane w latach 1508-1512 na zamówienie papieża Juliusza II. Artysta długo nie chciał się podjąć tego zadania, twierdząc, że nie jest malarzem, lecz architektem i rzeźbiarzem. Nigdy wcześniej nie malował fresków. Praca specjalistów, których sprowadził do pomocy, nie zadowalała go jednak. Odprawił więc wszystkich i pracował sam, stopniowo poznając tajniki tej trudnej techniki. Sam nawet mieszał farbę. Pokrycie 800 metrów kwadratowych sklepienia zajęło mu cztery lata. Powstało jedno z najwybitniejszych dzieł w historii. Specjaliści uważają je za "syntezę wszystkich sztuk plastycznych".

Neal Stephenson "Ustrój świata 3"; Wydawnictwo: Mag; Tłumaczenie: Wojciech Szypuła; Format: 135 x 205 mm; Okłądka: miękka; ISBN: 978-83-7480-072-3

KaHa

Tagi: Neal Stephenson, Ustrój świata, cykl barokowy, książka,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany