Wieczny i czarno-biały

kzarecka

2008-09-05

wieczny_i_czarnobia322y_160Nawet jeśli nie znacie Pamuka jako autora tak znakomitych powieści, jak chociażby "Śnieg", i nawet jeśli nigdy nie byliście w Stambule, "Stambuł. Wspomnienia i miasto" będzie dla was fascynującą przygodą literacką ("San Francisco Chronicle"). To podobno Orhan Pamuk jakiego nie zna nikt z nas, może więc warto uwierzyć na słowo Sandipowi Roy'owi i sięgnąć po najnowszą publikację Wydawnictwa Literackiego. Dla nieprzekonanych kolejne zdania: - Przesycony melancholią przewodnik po jednym z "wiecznych" miast, a zarazem wspaniała autobiograficzna opowieść o pisarzu i jego rodzinie. Orhan Pamuk opowiada o "czarno-białym" Stambule, który uczynił go pisarzem, jego zabytkach, osobliwościach i mieszkańcach, ich życiu codziennym oraz sekretach własnej rodziny. I teraz - albo bierzecie, albo nie.


Orhan Pamuk: - Zrozumiałem, że autobiografie nie służą utrwaleniu przeszłości, lecz pomagają nam ją zapomnieć.

stambu3221_420

Anna Polat ("ygodnik Powszechny"): - Będą tu i niedzielne wycieczki nad Bosfor, i rodzinne słuchanie audycji radiowych w zimowe wieczory, i zakupy na tłumnym Beyođlu, i babka przyjmująca rankiem gości w pościeli nad gazetą i filiżanką kawy po to, by popołudnie spędzić na partii bezika lub - o zgrozo! – pokera.

stambu3222_420

Justyna Sobolewska ("Przekrój"): - Piękny Stambuł… to opowieść o upadku rodziny przypominająca histo­rię Buddenbrooków Tomasza Manna. (…) To jednocześnie portret melancholijnego miasta, którego istotą jest rozpad: ruiny upadłej cywilizacji, ślady bizantyjskiej, potem otomańskiej świetności, przy czym jego opis jest pełen miłości. I tak sugestywny, że potrafi doszczętnie zawładnąć czytelnikiem, który tak jak ja będzie odtąd marzył po nocach o włóczęgach po tym mieście, gdzie przenikają się Wschód i Zachód, Europa i Azja. Pamuk pisze o Stambule, który nawet w czasach jego dzieciństwa już nie istniał, o wielokulturowej mozaice Ormian, Greków i Żydów.

stambu3224_420

Jan Balbierz ("Tygodnik Powszechny"): - Książka Pamuka to okruchy autobiografii, saga rodzinna, powieść artystowska, a wreszcie – opis i encyklopedia miasta. Rodzinne anegdoty, sny, cytaty z książek i pejzaże dzieciństwa stapiają się w jedno.

stambu3223

Orhan Pamuk "Stambuł. Wspomnienia i miasto"; Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie; Tłumaczenie: Anna Polat; Format: 148 x 210 mm; Liczba stron: 470; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-08-04174-1

KaHa

Tagi: Orhan Pamuk, Stambuł, śnieg, książka, autobiografia,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany