Oblicza Lucy

kzarecka

2008-09-18

oblicza_lucy_160Wstyd się przyznać, ale w szkole podstawowej nie przeczytałam dwóch lektur: "Ani z Zielonego Wzgórza" (nie mam pojęcia dlaczego) i drugiej części "Krzyżaków" (zamęczały mnie opisy zamków, którym Sienkiewicz poświęcił spooooro miejsca). Wiem jednak, że na świecie żyje wielu miłośników nie tylko rudowłosej Ani Shirley, ale i innnych bohaterów, których do życia powołała Lucy Maud Montgomery (Henryka Sienkieiwcza póki co zostawię w spokoju). Wracając zatem do LMM - każdy ciekawy jej życia, może zabrać się za czytanie "Maud z Wyspy Księcia Edwarda" pióra Mollie Gillen. Czy warto? Jeśli lubicie biografie, tak. Jeśli chcecie poznać wiele ciekawostek, kulisy powstawania książek, a także dowiedzieć się, jaką osobą była autorka, to odpowiedź również brzmi: "Tak".

O książce - Autorka "Ani z Zielonego Wzgórza" jakiej jeszcze nie znacie. Mollie Gillen opisuje najciekawsze momenty w życiu Maud, często przywołuje fragmenty jej pamiętników, umiejętnie umiejscawia jej sylwetkę na tle społeczno-geograficznym Kanady z początku ubiegłego wieku. Dużą część książki poświęca się kolejnym powieściom Montgomery, co jest wielką zaletą książki: wielbiciele Ani z Zielonego Wzgórza, Emilki, Pat i innych bohaterek kanadyjskiej pisarki będą usatysfakcjonowani ilością ciekawostek, a także dowiedzą się, co Montgomery myślała o swoich kreacjach. Ta bogato ilustrowana zdjęciami publikacja uznawana jest przez czytelników i krytyków twórczości autorki "Ani z Zielonego Wzgórza" za najsympatyczniejszą i najbardziej przystępną z obecnych na rynku biografii. L.M. Montgomery miała niezwykła skomplikowana osobowość, świetne poczucie humoru, bystry umysł i dwa oblicza: to publiczne i to prywatne całkowicie odmienne, skrywane czasem nawet przed najbliższymi. Jej biografia napisana jest lekko, językiem barwnym, odrobinę stylizowanym na język powieści, których była twórczynią.

Mollie Gillen "Maud z Wyspy Księcia Edwarda"; Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie; Tlumaczenie: Z. Stanisławska-Kocińska; Liczba stron: 404; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-08-04255-7

KaHa

Tagi: Mollie Gillen, Maud z Wyspy Księcia Edwarda, biografia, lucy maud montgomery,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany