Brytyjski diabeł od Prady?

kzarecka

2008-09-19

brytyjski_diabe322_od_prady_160Kolejny dylemat - co będzie lepsze: książka czy film? I jedno, i drugie nosi tytuł "Jak stracić przyjaciół i zrazić do siebie ludzi". O jednym (powieści autorstwa Toby'ego Younga) w "USA Today" napisano: - Skandalizująca i prześmiewcza lektura. O drugim (fimie Roberta B. Weide'a) mówi się, że może być brytyjską odpowiedzią na "Diabeł ubiera się u Prady". I szczerze mówiąc, nie wiem, czy to plus czy minus... "Diabeł..." Lauren Weisberger na kartkach był znacznie ciekawszy niż filmowy obraz Davida Frankela. Więcej - po przeczytaniu książki z niecierpliwością czekało się na jedną z końcowych akcji, których w filmie w ogóle nie było! Wracając jednak do "Jak stracić przyjaciół..." - powieść w sprzedaży od 19 września, ekranizacja w kinach od 3 pażdziernika.

O książce - Błyskotliwy, zabawny i bezlitośnie szczery pamiętnik angielskiego dziennikarza, który postanowił zrobić karierę w Ameryce – na nowojorskim Manhattanie, w stolicy próżności i snobizmu. Jako pracownik "Vanity Fair" szuka wpływów, sławy, seksu i miłości, poznaje gwiazdy filmowe, supermodelki, tuzy z branży medialnej i – popełnia gafę za gafą... Opowieść o kulisach pracy nowojorskich mediów i zarazem wnikliwe studium upadku współczesnego dziennikarstwa.


jakstracic1_420

"People": - Toby Young był na ustach całego miasta, skończył jako pośmiewisko. Z czego teraz sam się śmieje w swoim katalogu porażek i dzienniku klęsk. A wy będziecie się śmiać razem z nim.

"Buffalo News": - Przenikliwe, prześmiewcze i wywrotowe spojrzenie na nowojorską branżę czasopism z górnej półki.

Elle.com: - Wyborne.

"Booklist": - Zjadliwy portret egocentrycznego świata nowojorskich mediów i przenikliwa krytyka amerykańskiej kultury sukcesu.

"Toronto Globe & Mail": - Śmieszne do bólu.


jakstracic2_420

O filmie (opis dystrybutora): - Londyńczyk Sidney Young to pozbawiony złudzeń intelektualista, który uwielbia i jednocześnie gardzi światem sław i znakomitości. Na co dzień ledwo wiąże koniec z końcem, prowadząc wyspiarski odpowiednik polskiego Pudelka. Wytyka w nim potknięcia i gafy lansowanych przez media celebrytów. Życie Sidneya ulega diametralnej zmianie po bankiecie z okazji rozdania nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej, na którym brylują gwiazdy z pierwszych stron bulwarówek. Na imprezę "wkręca się", udając opiekuna Babe - świnki z klasą. Jego podopieczna w spektakularny sposób doprowadza wystawne przyjęcie do ruiny. Zdjęcia z tego skandalu obiegają plotkarskie magazyny, docierając do właściciela prestiżowego nowojorskiego tygodnika Sharps Claytona Hardinga który – rozbawiony występkiem Younga – ściąga go do pracy w swojej redakcji. Po przyjeździe do Stanów młody dziennikarz odkrywa, że aby zaistnieć towarzysko i zawodowo w świecie show-biznesu i przy okazji zdobyć serce wschodzącej gwiazdki Sophie Maes zmuszony będzie do podjęcia wielu kompromisów. Wszystko to kłóci sie z wyznawana dotąd przez niego filozofia życiowa. O tym, jak bardzo zaprzepaścił swoje ideały przypomina mu tylko nowo poznana koleżanka z pracy, dziennikarka Alison Olsen.


jakstracic3_420
Zdjęcia: źródło - Filmweb.pl

Toby Young "Jak stracić przyjaciół i zrazić do siebie ludzi"; Wydawnictwo: Świat Książki; Format: 125 x 200 mm; Liczba stron: 352; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-247-0958-8

KaHa

Tagi: Toby Young, Jak stracić przyjaciół i zrazić do siebie ludzi, książka, film,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany