Kim jesteś? Jestem śmierć...

kzarecka

2008-09-25

kim_jeste347_jestem_347mier263_160Od dawna z wielką przyjemnością przyglądam się działaniom wydawnictwa Hokus-Pokus, a dokładniej "robota wielofuncyjnego" w postaci Marty Lipczyńskiej. Z tym większą przyjemnością proponuję najnowszą publikację "Gęś, śmierć i tulipan". Powieść wyszła spod pióra Wolfa Erlbrucha (laureat nagród: im. Jana Gutenberga, im. Jana Christiana Andersena, Niemieckiej Nagrody Książki Dziecięcej, Grand Prix podczas Targów Książki w Bolonii), a w Polsce ukazała się oczywiście dzięki Hokus-Pokus. Wydawca twierdzi: - Ta książka zachwyciła mnie od pierwszego wejrzenia, dzięki niej naprawdę można oswoić lęk przed śmiercią. Co jeszcze można o tej niezwykłej książeczce powiedzieć?

O książce - Za pomocą niezwykle pięknych, sugestywnych ilustracji i oszczędnego, mądrego tekstu Erlbruch opowiada historię czegoś w rodzaju osobliwej przyjaźni między gęsią a śmiercią, a przy okazji snuje nienachalny wywód o przemijaniu i śmiertelności. Wywód niepozbawiony humoru, który – jeśli można tak powiedzieć – jest nie tyle czarny, ile szarobury, jesienny. Erlbruch nie próbuje nikogo uwolnić od lęku przed śmiercią. Nie namawia też nikogo, by – niczym tragiczny bohater – mierzył się ze śmiercią dumnie, z podniesionym czołem. Spokojnie, krok po kroku, stara się swojego czytelnika ze śmiercią oswoić: bez względu na to, ile ma lat. Nie chce mu jednak niczego obiecywać. Książka w zaskakujący, mistrzowski sposób łączy szczególną bezwzględność i niechęć do złudzeń z ujmującą, melancholijną łagodnością. Gęś musi umrzeć, a jej pytania o to, co dzieje się potem, pozostaną bez odpowiedzi. Śmierć nie jest tu jednak okrutną, budzącą grozę kostuchą, która wymachuje ostrym narzędziem. Sprawia raczej wrażenie niezbyt wesołej starej panny z za dużą głową (pardon, czaszką), w kraciastym łachu i rozklapcianych butach. Kiedy jest jej zimno, a gęś stara się ją ogrzać własnym ciałem, śmierć dziwi się temu gestowi czułości jak ktoś bardzo samotny. Kiedy gęś umiera, śmierć kładzie jej zwłoki na wodzie i patrzy, jak ciało odpływa w dół rzeki – a wówczas jest jej „prawie smutno”. (Adam Lipszyc)

Wolf Erlbruch - zaprasza młodych i dorosłych czytelników do spojrzenia na świat w sposób odmienny od tego, do którego przywykliśmy. Rysuje przeważne wyolbrzymione, niezdarne postaci dorosłych. Portretuje też typowych bohaterów literatury dziecięcej: zające, niedźwiedzie, psy, nadaje im jednak charakterystyczne, trochę kanciaste kształty. Duże, zabawne i koślawe postaci - pełne ekspresji - przemawiają zarówno do wyobraźni dzieci, jak i dorosłych. W swoich pracach Erlbruch wykorzystuje techniki kolażu i asamblażu. Rysowane postaci umieszcza na żółtawym tle, pozostawiając dużo wolnego miejsca, które może zostać zagospodarowane przez wyobraźnię czytelników. Ilustracje Erlbrucha od lat dziewięćdziesiątych nadają ton ilustracji książki dziecięcej. Artysta znajduje wielu naśladowców, a jego styl jest już powszechnie rozpoznawany.
W 2003 roku Erlbruch otrzymał nagrodę im. Jana Gutenberga (dla artystów tworzących książki) a także Niemiecką Nagrodę dla Książki Dziecięcej. Jury w uzasadnieniu przyznania Erlbruchowi nagrody specjalnej napisało: - Cudowna synteza rysunku i kolażu, piękno i fantastyczność graficznej tekstury, bogactwo pomysłów w przedstawianiu groteski, ale i codzienności, czynione z przymrużeniem oka zapożyczenia od wielkich mistrzów, niezwykłe kostiumy i rekwizyty przedstawianych postaci, niewymuszony, a jednak własny język, przemyślana sekwencja stron, nieraz śmiały layout - wiele dobrego można powiedzieć o pracach Wolfa Erlbrucha.

Wolf Erlbruch "Gęś, śmierć i tulipan"; Wydawnictwo: Hokus-Pokus; Format: 240 x 297 mm; Liczba stron: 32; Okladka: twarda; ISBN: 978-83-604021-6-0

KaHa

Tagi: Wolf Erlbruch, Gęś, śmierć i tulipan, książka, oswoić śmierć, hokus-pokus,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany