Cicho wszędzie, głucho wszędzie

kzarecka

2008-10-03

cicho_wszedzie_g322ucho_wsz281dzie_160Państwowy Instytut Wydawniczy wychodzi do nas - czytelników, z bardzo ciekawą propozycją. A mianowicie książką zatytułowaną "Za sprawą nocy" (z bardzo prostą, ale jednocześnie świetną okładką; premierę zaplanowano na 21 października; dwa dni później autor - Thomas Glavinic, spotka się z polskimi czytelnikami; będzie też rozdawał autografy na Targach Książki w Krakowie). Austriacki prozaik w debiucie pisał o szachach, w innej rozprawił się z problemem korupcji w piłce nożnej, a w jeszcze innej poddał surowej krytyce świat mediów. Na koncie ma też powieść satyryczną "Jak powinno się żyć", a za wspomniną "Za sprawą nocy" był nominowany do jednej z najważniejszych nagród niemieckich. Nie dostał jej, więc... się "zemścił" na środowisku krytyków i jurorów w kolejnej zabawnej (ale i złośliwej) powieści. W "Za sprawą..." zadaje pytanie - jak żyć w świecie, z którego przez noc zniknęło wszelkie życie?

O książce - Jak żyć w świecie, z którego przez noc zniknęło wszelkie życie? W świecie, w którym jest się życiem jedynym?
Trzydziestokilkuletni Wiedeńczyk któregoś ranka nie znajduje na wycieraczce codziennej gazety, z radia dobiega tylko szum, ekran telewizora pozostaje pusty, internet nie działa, dziewczyna nie odpowiada na SMS-y, ojciec nie podnosi słuchawki telefonu. Na ulicy, o tej porze zwykle wypełnionej zgiełkiem, zupełna cisza: ani śladu pojazdów, a także ludzi. Nie słychać nawet ptaków...
Dzień mija Jonaszowi na poszukiwaniu choćby najmniejszych przejawów życia. Bez rezultatu. Miasto jest całkowicie wymarłe. Puste. Nieruchome.
Co mogło się wydarzyć tej nocy? Jaka tajemnicza siła spowodowała, że ludzie nagle zniknęli bez śladu? Gdzie się podziali? I dlaczego on jeden ocalał z tej katastrofy?
Co więcej, Jonasz stopniowo uświadamia sobie, że być może jest w ogóle jedynym człowiekiem, który pozostał na Ziemi. Bo wszelkie połączenia ze światem są martwe, jakby nigdzie – nigdzie – nie było nikogo, kto mógłby nadać lub odebrać jakąkolwiek wiadomość. Ale czy to możliwe? I czy człowiek jest w stanie pogodzić się z taką możliwością?
Jak żyć w świecie absolutnej i ostatecznej samotności?

Thomas Glavinic "Za sprawą nocy"; Wydawnictwo: PIW; Tłumaczenie: Alicja i Jacek St. Burasowie; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-06-03175-8

KaHa

Tagi: Thomas Glavinic, Za sprawą nocy, książka, targi książki w krakowie,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany