Od i Do Daviesa

kzarecka

2008-10-06

od_i_do_daviesa_160Detektyw historii? Tak wydawca najnowszej publikacji Normana Daviesa nazwał autora. W "Od i Do. Najnowsze dzieje Polski według tradycji pocztowej" ten znakomity historyk (zafascynowany naszym krajem od wielu wielu lat) opisuje lata 1850-2005 (!) korzystając z historycznych świadectw ludzkich emocji i doświadczeń zawartych w listach i kartach pocztowych. Skąd autor posiadał owe świadectwa? Z własnych zbiorów. Zbiorów, które tworzył przeszło dwadzieścia lat (wyszukiwał na pchlich targach i w antykwariatach). Dzięki temu mamy dwutomową książkę. Tania nie jest, to prawda. Warto jednak zapłacić za nią te niemałe pieniądze.


O książce - Album obejmuje swoim zakresem wszystkie ziemie i prowincje, które w tym czy innym czasie znajdowały się pod polską władzą. Uwzględnia zarówno dawną Rzeczpospolitą, startą z map w 1795 roku, jak i II Rzeczpospolitą, która została zniszczona w 1939 roku. Wielu młodszych Polaków przyzwyczaiło się do myślenia o Polsce kategoriami jej obecnych granic. Zakładają oni, że tereny leżące po drugiej stronie są niejako "obce". Historia pocztowa jest dobrym sposobem unaocznienia myślącym w ten sposób osobom, że pojęcie "Polska" jest znacznie bardziej elastyczne, niż sobie wyobrażały. Przypomniano mi o tym dobitnie podczas mojej niedawnej wizyty w Czechach, gdzie istnieją okręgi takie jak Jablunkov, obejmujące niegdyś ludność niemal czysto polskiego pochodzenia, ale które w całej swej długiej historii cieszyły się polską władzą przez łącznie dziesięć lub jedenaście miesięcy.
Przez ponad 150 ostatnich lat, jakie upłynęły od nastania epoki znaczka pocztowego, ziemie polskie doświadczyły bezprzykładnego ciągu wojen, przekształceń terytorialnych, niepokojów politycznych, przemian kulturowych, zmian demograficznych i okupacji wojskowych. Królestwo Kongresowe, które w 1861 roku wyemitowało pierwszy polski znaczek, zakończyło swój żywot ledwo trzy lata później. Wielki "pokój imperialny" końca XIX wieku rozsadziła I wojna światowa. Druga Rzeczpospolita (1918-1939) zrodziła się pośród fali konfliktów zbrojnych, a II wojna światowa, podczas której Polska znalazła się w brutalnych kleszczach między Trzecią Rzeszą a ZSSR, zniszczyła niemal wszystkie istniejące instytucje. Tak zwana Polska Rzeczpospolita Ludowa czyli PRL przeszła szereg ewolucyjnych przemian, zanim ostatecznie zakończyła swój żywot w 1990 roku. Wobec tych wszystkich historycznych zawirowań historia pocztowa w znakomity sposób odzwierciedla złożone losy narodu polskiego.

Norman Davies "Od i Do. Najnowsze Dzieje Polski według historii pocztowej, tom I 1850-1939, tom II 1939-2005"; Wydawnictwo: Rosikon Press; Format: 220 x 290 mm; Liczba stron: 710; Okladka: twarda; ISBN: 978-83-88848-63-6

KaHa

Tagi: Norman Davies, Od i Do, Najnowsze Dzieje Polski według historii pocztowej, książka,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany