Literacka Nagroda Nike 2008

kzarecka

2008-10-06

literacka_nagroda_nike_2008_160Po raz dwunasty mogliśmy usłyszeć, kto został laureatem Literackiej Nagrody NIKE. Najpierw poznaliśmy wybór czytelników - "Bieguni" Olgi Tokarczuk. Następnie werdykt jury. I tu również tryumfowała Tokarczuk. Przyznaję, że osobiście, bardzo mnie te wybory cieszą. Po napisaniu tej niezwykle dobrej publikacji, autorka powiedziała: - Ta książka stara się być lojalna wobec kakofonii i dysonansu naszego doświadczenia świata, wobec niemożliwości jego ujednolicenia, wobec jego chaosu, rozpadania się i ponownego tworzenia nowych konfiguracji. Jestem w niej wierna peryferiom, obszarom niedopowiedzianym, zamazanym. Powtarzam w niej własne błędy i wydaje mi się to absolutnie konieczne. Natomiast po otrzymaniu statuetki rzekła: - Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej książki: moim bliskim, redaktorom, a przede wszystkim towarzyszom podróży, którzy otwierali mi oczy na wszystkie doznania i obrazy.


NIKE - przyznaje się corocznie w październiku za najlepszą książkę roku poprzedniego. Celem Nagrody jest promocja literatury polskiej, ze szczególnym zwróceniem uwagi na powieść.

Nota wydawcy o książce laureatki tegorocznej nagrody Nike - Rzadko zdarza się obcować z dziełem tej miary, jak "Bieguni" Olgi Tokarczuk. Tak złożonym i przejmującym. Opowiedzenie jego treści w kilku zdaniach byłoby nadużyciem i sprzeniewierzeniem niezwykłego pomysłu tej powieści. Dlatego – nie uchylając się od swojej roli – zachęcamy do osobistej lektury, gotowej na emocje i myśli, jakie towarzyszą największej literaturze.

O książce - Bieguni - rosyjska sekta z XVIII wieku, której członkowie uważali, że świat jest dziełem szatana. Szatana, który ma do nas najlepszy dostęp, gdy zatrzymujemy się w jednym miejscu na dłużej. Tokarczuk pisze, że spotkała współczesnych biegunów, którzy przez cały czas przemieszczają się metrem po Moskwie? Osią niezwykłego tekstu nie jest żadna postać ani historia, lecz fenomen kulturowy: podróżowanie. Skąd bierze się ludzka ruchliwość, potrzeba przemieszczania się? Czy wszyscy jesteśmy Nomadami, dla których przemierzanie przestrzeni to sens życia? Autorka opisuje świat współczesnych permanentnych podróżników, którzy mają swoje charakterystyczne kosmetyki podróżne (miniaturowe szamponiki, składane szczoteczki do zębów, jednorazowe kapcie), swoje choroby związane ze zmianami czasu i własny język.

Olga Tokarczuk - prozaiczka i eseistka, uhonorowana wieloma nagrodami, m.in. Nagrodą Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Nagrodą Fundacji im. Kościelskich oraz trzema nominacjami do nagrody literackiej Nike. Kilkakrotna laureatka nagrody czytelników Nike. Jej powieść "Dom dzienny, dom nocny" znalazła się na tzw. krótkiej liście nominowanych do Międzynarodowej Dublińskiej Nagrody Literackiej IMPAC.

KaHa

Kup książkę w Pętli Czasu

Tagi: Olga Tokarczuk, Bieguni, Literacka Nagroda Nike, Nike 2008,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany