Dehnel kontra Balzac

kzarecka

2008-10-07

dehnel_kontra_balzac_160Czy małżeństwo nadal bywa transakcją handlową? Choć można się temu dziwić i twierdzić, że w obecnych czasach jest to niemożliwe, niestety bywa, że tak. Bywa, że nawet bardzo tak. Mało jest ludzi, którzy dla pieniędzy, bądź pięciu minut sławy są w stanie zrobić wszystko? Jacek Dehnel w zbiorze czterech minipowieści zadaje takie, jak i zupełnie odmienne, pytania. Bogactwo charakterów, błyskotliwy dowcip i szeroka panorama społeczna sprawiają, że "Balzakiana" to psychologiczno-obyczajowy majstersztyk - tak twierdzi wydawca. Wy możecie sądzić inaczej. Najpierw jednak zabierzcie się za czytanie najnowszej książki Dehnela.


O książce - Zbiór minipowieści, zainspirowanych pisarstwem autora "Komedii ludzkiej". Tematem tych historii są ludzkie tęsknoty, żądze i resentymenty, tłem zaś burzliwie zmieniająca się Polska kilku ostatnich dekad.
Czy małżeństwo nadal bywa transakcją handlową? Jak zbić fortunę w dworcowym punkcie gastronomicznym i jak dać się z niej ograbić "zaradnej" rodzinie? Czy dobrymi manierami można zarobić na życie, a próżna artystka, marząca o powrocie na estradę, musi paść łupem cynicznego oszusta? Dehnel bezlitośnie obnaża ludzkie słabości, ale też pochyla się nad swoimi bohaterami z czułością. Nad bogaczami bez klasy i biedakami z klasą, a także nad tymi, którym nie brakuje niczego. Oprowadza przez warszawskie i gdańskie zaułki, zagląda do kawiarni i mieszkań, w których toczą się towarzyskie gry i rozgrywają rodzinne dramaty.
Ludzka natura niechętnie podlega zmianom, zdaje się mówić Dehnel. Żądza zysku i sławy pchają nas dziś do działania tak samo jak w czasach wielkiego Balzaka.

Jacek Dehnel "Balzakiana"; Wydawnictwo: W.A.B.; Format: 123 x 195 mm; Liczba stron: 416; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-7414-413-1

KaHa

Tagi: Jacek Dehnel, Balzakiana, książka, Balzac,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany