Bambino - Inga Iwasiów

dgajda

2008-10-10

bambino_inga_iwssiw_160Ingę Iwasiów kojarzymy przede wszystkim z działalnością feministyczną. Wykładowczyni szczecińskiej alma mater w pełni poświęciła się pracy na rzecz równouprawnienia i poprawy doli kobiet. Takie feministyczne nastawianie zdecydowanie dominuje w całej twórczości literatki. Na dobrą sprawę Iwasiów powinniśmy raczej określać mianem publicystki, badaczki współczesnej kultury i tożsamości, ale kilka dni temu w oficynie Świat Książki pojawiła się jej druga, po wydanych w 2005 roku "Smakach i dotykach", beletrystyka pod tytułem "Bambino".




Iwasiów próbuje wyszperać w starych fotografiach i domowych klechdach fascynujące wątki z życia różnych ludzi, którzy po wojnie byli zmuszeni odnaleźć się w zupełnie nowej rzeczywistości, która ewoluowała pod wpływem historycznych przemian. W powieści "Bambino" mistrzowsko opisana zostaje relacja między prywatnym życiem zwykłych ludzi a ogólnokrajowym piekłem. Niestety nie da się zaprzeczyć, że doświadczenie nie determinuje naszej przyszłości, o czym świadczą chociażby losy niektórych bohaterów wykreowanych przez szczecińską literatkę.

Dla wszystkich bohaterów "Bambino" punktem orientacyjnym jest położony na północnym-wschodzie Szczecin. Miasto bez żadnych tradycji, w zasadzie młody twór przestrzenno–społeczny jest w opozycji do przeżyć bohaterów. Ich rozbudowana historia życiowa wchodzi w symbiozę z dziejami miasta. Znam tylko kilka współczesnych powieści, których akcja rozgrywa się w tym odrobinę zapomnianym mieście. Paulina Grych w niedawno wydanej "Schizie" pisze o tym mieście w bardzo podobny sposób. Wrażliwość na ludzką krzywdę i podkreślanie walorów zachodniopomorskiej osady.

Język stanowi największą zaletę tej powieści. Bardzo rzadko zdarza się, aby dopracowane literacko, bogate w zmyślne metafory dzieło, zostało napisane prostym językiem. Tę niezwykłą umiejętność łączy w swojej twórczości Inga Iwasiów. W jej książkach nie uświadczymy barokowych zdobień czy inwersji, wszystkie przekształcenia lingwistyczne odbywają się głównie za sprawą wysublimowanych porównań i odniesień do wielkich literatów.

Polecam z całą odpowiedzialnością tę powieść nie tylko miłośnikom pióra Iwasiów, ale także nowicjuszom, dla których "Bambino" będzie pierwszym krokiem do zgłębienia literackiego dorobku literaturoznawczyni.

Inga Iwasiów "Bambino"; Wydawnictwo: Świat Książki; Liczba stron: 352; Okłądka: twarda; ISBN: 978-83-247-1261-8

Damian Gajda

Tagi: Inga Iwasiów, Bambino, książka, schiza, szczecin,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany