Czy zdążą?

kzarecka

2008-10-10

czy_zd261380261_160.W "New York Timesie" napisano: - Pelecanos… należy wraz z Dennisem Lehane’em i Richardem Price’em do grupy pisarzy, którzy rozszerzają granice powieści kryminalnej na terytorium zarezerwowane dotąd dla literatury ambitnej, wnikają w duszę postaci głębiej niż ośmiela się to czynić wielu autorów kryminałów, poruszają trudne zagadnienia społeczne i rozbijają w puch oczekiwania, że wszystko dobrze się skończy. George Pelecanos... Autor, który zgarnął wiele nagród literackich (między innymi we Francji, Japonii i Włoszech). Oprócz pisania kryminałów, zajmuje się równiez pisaniem scenariuszy filmowych ("maczał palce" w "Prawie ulicy" - serial nominowany do Emmy). Wróćmy jednak do książek - "Zawrócić" oto najnowsza powieść autora.

O książce - Trzech kumpli. Obca dzielnica. Kradziony samochód. Czy zdążą zawrócić, nim ich życie zmieni się na zawsze?
Waszyngton, 1972 rok. Pewnego upalnego dnia trójka białych nastolatków wjeżdża kradzionym samochodem do dzielnicy czarnych. Znudzeni, zaczynają prowokować miejscowych. Reakcja jest natychmiastowa i brutalna. Nudę letniego popołudnia przerywają strzały i życie sześciu osób zmienia się nieodwracalnie. Czy po 35 latach od tamtych wydarzeń znajdą odkupienie lub zadośćuczynienie za to, co się stało?
Dramatyczna fabuła to nie wszystko. Pelecanos wgłębia się w motywacje i psychikę postaci, skupiając się na moralnym wymiarze ludzkich działań. Zawrócić to przejmująca opowieść o ojcach i synach, żonach i mężach, stracie, zwycięstwie i ostatecznym odkupieniu. Rozgrywa się na tle rozbrzmiewających rockiem i soulem waszyngtońskich ulic lat siedemdziesiątych, ale też współczesnego oblicza amerykańskiej stolicy.


"Publisher's Weekly": -
Wspaniale napisana i skłaniająca do myślenia powieść o zbrodni, przyjaźni i odkupieniu.

George Pelecanoc "Zawrócić"; Wydawnictwo: Prószyński i S-ka; Tłumaczenie: Tomasz Wilusz; Format: 142 x 202 mm; Liczba stron: 232; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7469-876-4

KaHa

Tagi: George Pelecanoc, Zawrócić, książka, kryminał,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany