Dar od niekoronowanej królowej Holandii

kzarecka

2008-10-13

dar_od_niekoronowanej_krlowej_holandii_160Niekoronowana królowa Holandii? Tak, tak. To ta sama co od "Julka i JUlki", czyli Annie M.G. Schmidt. Tym razem mamy jej "Pluka z wieżyczki". Czy warto sięgać po książki tej autorki? Tak. Dla nieprzekonanych - Schmidt otrzymała najważniejsze wyróżnienie literatury dziecięcej - Nagrodę Hansa Christiana Andersena (a to już powinno, o czymś świadczyć). Autorka powiedziała kiedyś o sobie: - Zawsze miałam osiem lat. To, co piszę, piszę właściwie dla samej siebie. Myślę, że na tym to wszystko polega. Mam osiem lat. "Pluka..." powinny czytać dzieci w wieku od lat pięciu. Cóż tu można dodać? Po prostu Schmidt w tym przypadku ma tylko pięć lat.


O książce - Sympatyczny Pluk - rudzielec w czapeczce, mieszka w wieżyczce w Wieżyczkowcu razem z karaluchem Zazą. Jeździ czerwonym dźwigiem, ten pojazd to znak rozpoznawczy Pluka. Uroczy chłopiec ma wielu sąsiadów, którym pomaga rozwiązywać przeróżne problemy. Najważniejsze wyzwanie, jakie stoi przed Plukiem, to uratowanie pobliskiego Ogrodu Turkawek - raju dla ptaków i innych zwierząt - przed zagładą. Ogród ma być zalany betonem i stać się placem zabaw dla dzieci. Czy mu się uda?

Książka z akcją, z plejadą charakterystycznych postaci. Dużo w niej ciepła, ale i zadziornego humoru. Do tego świetne kolorowe ilustracje Fiep Westendorp.

Annie M.G. Schmidt "Pluk z wieżyczki"; Wydawnictwo: Hokus Pokus; Ilustracje: Fiep Westendorp; Format: 190 x 250 mm; Liczba stron: 168; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-604021-7-7

KaHa

Tagi: Annie Schmidt, Pluk z wieżyczki, książka,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany