Literacki Nobel 2008

kzarecka

2008-10-09

literacki_nobel_2008_160Francuz, który powiedział: - Jestem Indianinem. Nie wiedziałem o tym, dopóki nie spotkałem Indian. Jean-Marie Gustave Le Clezio to laureat Literackiego Nobla 2008. Czy to zaskoczenie? Tak, ale chyba powinniśmy przyzwyczaić się już do tego typu zaskoczeń. Le Clezio w Polsce jest prawie w ogóle nie znany. W naszym kraju wyszły tylko dwie czy trzy jego książki (i to bodajże w latach 1965, 1980/90). Jeśli chcecie znaleźć te publikacje w księgarniach, uprzedzam - będzie albo bardzo trudno, albo wręcz okaże się to niemożliwe do zrealizowania. Ale, ale! Już niedługo (16 października) ukaże się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego "Urania" - książka tegorocznego noblisty.Decyzję w kategorii Nobel Literacki ogłosiła w Sztokholmie Akademia Szwedzka, która od 1901 roku wybiera laureata tej nagrody. Zwycieżca dostanie 10 milionów szwedzkich koron, czyli równowartość trzech i pół miliona złotych.

Le Clezio nagrodzono jako autora poetyckich przygód i zmysłowej ekstazy, odkrywcy ludzkości poza dominującą cywilizacją.

Le Clezio urodził się 13 kwietnia 1940 r. w Nicei. W XVIII w. jego rodzina przeniosła się z Brytanii na Île de France (dziś Mauritius). Mieszkał z rodziną w Afryce, gdzie jego ojciec pracował jako chirurg dla armii brytyjskiej. Studiował w College littéraire universitaire w Nicei, następnie wyjechał do USA, pracować jako nauczyciel. Jednak jego dzieciństwo, naznaczone podróżami między ojcem Anglikiem i matką Francuzką, zaszczepiło w nim pociąg do włóczęgi. W wieku 30 lat odkrył świat Indian. Od tej pory po kilka miesięcy w roku żyje wraz z nimi w sercu dżungli panamskiej.

O książce - Dla J.M.G. Le Clezio - autora i tłumacza podstawowych tekstów prezentujących myśl cywilizacji Mezoameryki - Meksyk to ziemia, na której zatarto ślady starego świata, by wybudować nowy.
Urania to powieść-bajka opisująca ów meksykański palimpsest, gdzie w pęknięciach współczesności, na marginesie świata zysku i wyzysku, racjonalnych wymogów i mizerii duchowej egzystuje zapomniana kraina.
Urania to mityczny świat powstały w wyobraźni małego chłopca. Ów chłopiec, Daniel, dorasta, jako geograf odwiedza Meksyk, by odbyć badania czarnych wulkanicznych ziem. Wówczas marzenie o Uranii powraca. Daniel spotyka Metysa, od którego dowiaduje się o tajemniczym miejscu Campos, zamieszkanym przez ludzi żyjących w harmonii z naturą. Narasta w nim pragnienie poznania tego miejsca.

urania_la_clezio_420

Tak zaczyna się niezwykła opowieść o Campos, gdzie dzieci nie chodzą do szkoły, ale uczą się życia, nie znają prawideł matematyki, ale poznają prawdę. Mieszkańcy Campos nie używają pieniędzy, zaufanie, miłość zastępują im prawo. Nie mają religii, a może wszystko jest dla nich religią. Campos to przywołany duch dawnych społeczności Michoacanu, uporczywa próba urzeczywistnienia indiańskiego snu na obrzeżach wielkich plantacji. Próba od samego zarania skazana na niepowodzenie. Sen śniony w świecie, który nie śni, który w zuchwały sposób stawia opór marzeniom.

KaHa

Kup książkę w Pętli Czasu

Tagi: Jean-Marie Gustave Le Clezio, Literacki Nobel 2008, Urania, książka,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany