What is this life for?

kzarecka

2008-10-14

what_is_this_life_for_160Najpierw rzuciła mi się w oczy okładka (opracowanie graficzne - Wojciech Wawoczny), dopiero po chwili odczytałam nazwisko autora: "Szymon Hołownia" i tytuł: "Ludzie na walizkach". Nakładem wydawnictwa Znak właśnie ukazała się ciekawa publikacja, zbiór rozmów Hołowni z osobami, które przeszły przez piekło cierpienia. Nie ma tu jednak ckliwości i to chyba największy sukces autora i osób, które odpowiadały na jego pytania. Każdy z nas potyka się o cierpienie. Wielu nie potrafi sobie z nim poradzić. Wielu niesie je na barkach i potrafi żyć. Nie chcą współczucia. Ta książka przesiąknięta jest mądrością. I dlatego, warto po nią sięgnąć.


O książce - Zbiór rozmów Szymona Hołowni z osobami, które choroba, nieszczęśliwy wypadek albo zły los doprowadziły na granicę życia i śmierci. Czy stamtąd widać więcej? Jaki sens ma cierpienie? Jak nie poddać się zwątpieniu? Co o życiu mogą nam powiedzieć ci, którzy na własnej skórze przekonali się, jak bardzo jest ono kruche? Wśród bohaterów książki znaleźli się nie tylko pacjenci i ludzie chorzy, ale również ich najbliżsi oraz lekarze - z ludzkim bólem zmagający się na co dzień w życiu zawodowym. O dramatycznych wyborach, z jakimi przyszło im się zmierzyć, rozmówcy Hołowni opowiadają jednak bez ckliwości, za to z ogromnym dystansem i mądrością.

Z cierpiącymi trzeba rozmawiać językiem znanym tylko tym, którzy przeszli przez cierpienie. Wie pan, kiedy umarła moja córka, a moja żona leżała w szpitalu, miałem wokół siebie wielu pocieszaczy, tłumaczy, mędrców przekonanych, że skoro wpiszą cierpienie w jakiś łańcuch przyczyn i skutków, przestanie być ono groźne, że jeśli coś zrozumiem - przestanę czuć ból. To bzdury. Najwięcej zrobili dla mnie ci, którzy nic nie mówili, po prostu przyszli i siedzieli. To ja robiłem im herbatę, pytałem, czy czegoś im nie trzeba. Wbrew dzwoniącym do mnie wtedy psychologom, którzy proponowali, że wyprowadzą mnie z poczucia żałoby, cierpienie ma i musi mieć swoje miejsce w naszym życiu. (fragment rozmowy z Kazimierzem Szałatą pod tytułem Pamięta pan Hioba?).

Szymon Hołownia "Ludzie na walizkach"; Wydawnictwo: Znak; Format: 124 x 195 mm; Liczba stron: 152; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-240-1047-9

KaHa

Tagi: Szymon Hołownia, Ludzie na walizkach, ksiązka, zbiór rozmów, Hiob,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany