Rosyjski talent na miarę...? Oto Tajemna

kzarecka

2008-10-17

rosyjski_talent_na_miar281..._oto_tajemna_160Ekaterinie Sedii już wróży się długą i znaczącą karierę. Używam "już", gdyź takie głosy pojawiły się tuż po wydaniu jej debiutanckiej książki "Tajemna historia Moskwy". Gregory Frost tak zapowiada powieść: - Pomysłowy koktajl złożony w różnych częściach z Bułhakowa i Gaimana - mroczny, niepokojący, śmiały i cierpki, jaka może być tylko prawdziwa rosyjska literatura. Gaiman... Jak się okazuje sam Neil Gaiman też ma coś do powiedzenia na temat debiutu Ekateriny: - Piękna, niepokojąca książka, która robi dla Moskwy to, co, jak mam nadzieję, moje "Nigdziebądź" zrobiło dla Londynu. Dodawać coś więcej? Po prostu zaznajomcie się z informacją na temat tej publikacji.


O książce - Każde miasto ma sekretne miejsca. Moskwa w burzliwych latach dziewięćdziesiątych XXw. nie jest inna, jej mieszkańcy szukają bezpieczeństwa w świecie pod ulicami - w mrocznym, otchłannym świecie magii, płaczących drzew i kawek albinosów, gdzie wypędzone pogańskie bóstwa i baśniowe stwory szepczą dziwne opowieści tym, którzy chcą słuchać. Galina jest młodą kobietą pochwyconą, jak ludzie jej współcześni, w pozorną anarchię nowej Rosji. W tym chaosie jej siostra Maria przemienia się w kawkę i odlatuje - co skłania Galinę do dołączenia do Jakowa, policjanta prowadzącego dochodzenie w sprawie lawiny zaginięć. Poszukiwania zaprowadzą ich do podziemnego królestwa prawd i archetypów, gdzie znajdą się pomiędzy rzeczywistością i mitem, przeszłością i teraźniejszością, honorem i zdradą - do tajemnej historii Moskwy.

"Kirkus Reviews": - "Tajemna historia Moskwy" to wysmakowana powieść z akcją osadzoną w ukrytym podziemnym świecie od niedawna kapitalistycznej Rosji, napisana przez byłą moskwiankę, mieszkającą obecnie w New Jersey... wspaniale nakreślone postacie i wiele epizodów w duchu realizmu magicznego, przedstawionych w czarującej prozie z rosyjskim akcentem.

Lucius Shepard: - Niezwykle pomyślana i napisana, dokałdnie taka, jaka musi być literatura fantasy, z fascynującą autentycznością szczegółów i głębią psychologiczną, "Tajemna historia Moskwy" Ekateriny Sedii jest znakomitą lekturą.

W swojej powieści Ekaterina Sedia pełnymi garściami czerpie inspirację ze starych rosyjskich baśni i podań ludowych przy jednoczesnym umiejscowieniu historii we współczesnej Moskwie.

Z ciekawostek
Najlepsza książka ubiegłego roku? Recenzenci i redaktorzy najbardziej wpływowego magazynu SF i Fantasy LOCUS ogłosili swoją listę najlepszych powieści SF i fantasy wydanych w 2007 roku w Stanach Zjednoczonych. Właśnie wśród tych najlepszych książek znajduje się... "Tajemna historia Moskwy" Ekateriny Sedii.

Ekaterina Sedia "Tajemna historia Moskwy"; Wydawnictwo: Mag; Tłumaczenie: Maria Frąc; Format: 125 x 195 mm; Liczba stron: 289; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7480-101-1

KaHa

Tagi: Ekaterina Sedia, Tajemna historia Moskwy, książka, gaiman,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany