Aborygen, Aborygen, niech tańczy na niebie

kzarecka

2008-10-20

aborygen_niech_ta324czy_na_niebie_160Bruce Chatwin - te personalia są nam doskonale znane. Jego książki uchodziły (i nadal uchodzą) za arcydzieła literatury podróżniczej. Porównywago go nawet z Ryszardem Kapuścińskim. A teraz Mateusza Marczewskiego (i te nazwisko za wiele nam nie mówi; jeśli jednak wierzyć wydawcy, będzie mówić już niedługo) porównuje się do Bruce'a Chatwina. Skoro Marczewskiego do Chatwina, a Chatwina do Kapuścińskiego, można Marczewskiego do Kapuścińskiego? Hm... Gdyby inne ścieżki... Jego debiut to "Niewidzialni".
O książce - A oto przepis na slumsy: weź kilka aborygeńskich rodzin, zapakuj do pickupa i wskaż im budynek, w którym od dziś mają mieszkać. Wysadź ich, wywal ich dobytek, te osmalone garnki, worki ze starymi szmatami, telewizor. Wróć za kilka miesięcy. Okolicy nie poznasz. Dymiące koksowniki, śmieci, graffiti na ścianach, bezpańskie psy, gołe i brudne dzieciaki. Biali, którzy zostali skazani na to sąsiedztwo, chętnie opowiedzą ci tysiące gorzkich historii: o pijaństwie, nieróbstwie, narkotykach i brudzie. A potem zapytaj tych Białych, jakie noszą imiona ich nowi sąsiedzi i skąd pochodzą. I to jest właśnie przepis na społeczeństwo podzielone. I o tym jest ta książka.

Maciej Robert: - Mieszkaniec Sydney, Melbourne, Alice Springs czy Perth omija Aborygenów szerokim łukiem i stara się ich nie dostrzegać. Dawni dumni mieszkańcy tych ziem zostali zepchnięci na margines zbiorowej świadomości. Stali się niezauważani. Niewidzialni. Mateusz Marczewski odważył się ich zobaczyć. Co więcej - wpatrywał się w nich tak długo, aż odkrył ich prawdziwą duszę.

Roman Kurkiewicz: - Ta książka to absolutna perła literacka w swoim gatunku. Bruce Chatwin, europejski klasyk literatury faktu, byłby dumny z polskiego autora, który kilkadziesiąt lat po nim wyruszył w jakże własną podróż śladem "ścieżek śpiewu".

Dariusz Nowacki: - "Niewidzialni" to niezwykle ambitna książka, dalece wykraczająca poza ramy zaangażowanego, trzymającego stronę ofiar reportażu.

Mateusz Marczewski "Niewidzialni"; Wydawnictwo: Czarne; Format: 125 x 205 mm; Liczba stron: 184; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7536-052-3

KaHa

Tagi: Mateusz Marczewski, Niewidzialni, książka, reportaż, chatwin, kapuściński,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany