Sowa wywraca życie do góry nogami

kzarecka

2008-10-24

sowa_wywraca_380ycie_do_gry_nogami_160Autorka topowej literatury dla kobiet powraca słodko-gorzką powieścią, w której nie ma łatwych rozwiązań, tak jak nie ma oczywistych odpowiedzi na podstawowe pytania. Tak brzmi zapowiedź najnowszej książki Izy Sowy. Czego możecie spodziewać się po "Ściance działowej"? Choćby informacji o tym, że drobiazgi często mają szczególne znaczenie. Zresztą na ogół o drobiazgi się rozchodzi. Trzeba tylko je zauważać. A autorka, jak zawsze doskonale, wyłapała, co trzeba z otaczającego nas świata, przefiltrowała i podała w czystej formie. Formie, która rozbawi, ale i zmusi do przemyśleń. Formie, która skupia w sobie przenikliwość i ironię. Formie, tu może niespodzianka, którą należy nazwać... kryminałem.


SPECJALNIE DLA WAS Iza Sowa o książce - "Ścianka działowa" to pierwszy tom serii przewrotnych kryminałów psychologicznych, z ekscentryczną detektywką, bezdzietną Matką Polką o pseudonimie operacyjnym Brzytwa. Brzytwa mieszka "na walizkach" w zapuszczonym mieszkaniu starej kamienicy równie starego Podgórza. Zarabia na życie, między innymi komponując zabieganym nowobogackim domowe biblioteczki. Po godzinach zaś uczestniczy w demonstracjach na rzecz słabszych lub (a czasem jednocześnie) prowadzi śledztwo. Jak sama podkreśla, jest zupełną amatorką, która wybiera sprawy pozornie błahe i niewarte zachodu. Nie interesują jej kradzieże stulecia czy wyroby garmażeryjne produkowane przez seryjnych zwyrodnialców, a małe sekreciki skrywane w zakamarkach duszy. Z wyjątkową sprawnością wydobywa je na powierzchnię, wprawiając w osłupienie klientów. Wstrząśnięci odkryciem muszą przewartościować całe swoje dotychczasowe życie, ale zyskują szansę na nowe, być może bardziej autentyczne.

Główny bohater Ścianki, doktor Dionizy Fiotroń, elegancki, dobrze sytuowany czterdziestolatek wiedzie wygodne życie u boku równie eleganckiej i atrakcyjnej Szarloty. Przed laty zawarli małżeński kontrakt, uciekając przed kolejnymi bolesnymi rozczarowaniami. Zamiast miłości wybrali trzy S (Spokój, Sympatia, Stabilizacja), tworząc całkiem udany związek. Pewnej jesieni jednak Dionizy, wróciwszy ze szkolenia, zauważa ZMIANĘ. Najpierw widzi ściankę dzielącą ich małżeński gabinet na dwa osobne. Pojawiają się kolejne niepokojące sygnały. Fiotroń podejrzewając żonę o romans, zasięga rady starego kumpla, który podsuwa mu "kod dostępu" do detektywki. By ją namierzyć, Fiotroń musi przejść przez swoiste sito selekcyjne, a kiedy wreszcie udaje mu się dotrzeć do Brzytwy, zaczyna się jazda bez trzymanki....

O książce (informacja od wydawnictwa) - Co może wywrócić życie do góry nogami? Rozbita filiżanka, puzzle na dziewięć tysięcy elementów, ścianka działowa z gips kartonu? Dionizy Fiotroń przekonuje się na własnej skórze, że drobiazgi mogą raz na zawsze odmienić codzienność.
Dionizy Fiotroń wiedzie wygodne i uporządkowane życie do momentu, gdy zaczyna podejrzewać żonę o romans. Nie mając konkretnych dowodów w ręku, za to niezmąconą pewność, że coś się zmieniło, decyduje się na prywatne śledztwo. Nietypowe sprawy wymagają niekonwencjonalnych rozwiązań. W ten oto sposób Fiotroń trafia na trop tajemniczej Brzytwy, która obiecuje pomoc w rozwiązaniu sprawy w zamian za ... jeden tydzień jego życia! Czy metody ostrej i bezkompromisowej Brzytwy dadzą pożądane rezultaty? Na ile prób wystawiony zostanie racjonalizm i spokój Dionizego Fiotronia?

Te i dziesiątki innych pytań pojawiają się w głowie czytelnika, który towarzyszy Fiotroniowi na torze przeszkód, jakim staje się próba rozwikłania tajemniczego zachowania jego żony. Okazuje się, że Brzytwa nie należy do detektywów w typie Sherlocka Holmesa, a jej działania daleko odbiegają od tradycyjnych metod zbierania dowodów. Wspólnie spędzony tydzień rzuca nowe światło na wiele niepozornych spraw, stając się dla Fiotronia przebudzeniem z bardzo aktywnego letargu.

Zajmująca fabuła, pełna błyskotliwego humoru i celnych obserwacji jest dla autorki punktem wyjścia do głębszej refleksji, podanej w sposób subtelny i lekki. "Ścianka działowa" to nie tylko zajmująco opowiedziana historia pewnego małżeńskiego śledztwa, ale również swoisty drogowskaz pełni życia. Fiotroń – przedstawiciel rodzącej się klasy średniej, perfekcyjnie zarządzający własnym czasem, którego grafik łączy karierę zawodową z kursami rozwoju duszy i wewnętrznej detoksyzacji – żyje realizując kolejne zadania. Zapomina gdzieś po drodze, że kiedyś obiecał sobie nie rozmienić życia na drobne.

Izabela Sowa "Ścianka działowa"; Wydawnictwo: Nowy Świat; Format: 125 x 195 mm; Liczba stron: 240; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7386-315-6

KaHa

Tagi: Izabela Sowa, Ścianka działowa, książka, Iza Sowa,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany