Nowe brzmienie, czyli mów do mnie, do mnie mów, ja całą siebie zmieniam w słuch

kzarecka

2008-10-29

nowe_brzmienie_160Rynek audiobooków coraz bardziej się rozrasta i nabiera coraz większego znaczenie - to fakt. I chyba nie trzeba nikogo w tej materii przekonywać. A jednak są i tacy, którzy książkę papierową wolą od elektronicznej... I tu też nie ma, co psów wieszać. Warto jednak odnotować akcję, ktora ruszyła w tym miesiącu i potrawa przez następne dwa. "Audiobooki - nowe brzmienie książek" ma na celu zapoznanie miłośników literatury z książkami do słuchania. Do księgarń dostarczonych zostanie 50 wyselekcjonowanych tytułów (fragmentów będzie można posłuchać na odtwarzaczach MP3, które trafią do księgarń razem z audiobookami).


O audiobookach - Na świecie już od kilku lat audiobooki odnoszą ogromny sukces. Ich sprzedaż rośnie szybciej niż książek tradycyjnych. W Niemczech rynek audiobooków wart jest przeszło 200 milionów euro rocznie. Według Audiobook Publishing Association w Wielkiej Brytanii roczna sprzedaż audiobooków to ponad 5 milionów egzemplarzy a jej wartość przekracza 70 milionów funtów. Badania przeprowadzone przez Audio Publishers Association z kolei wskazują, że 28% Amerykanów słucha audiobooków. Ich sprzedaż w 2007 roku wzrosła 12% w stosunku do roku 2006 i przekroczyła wartość miliarda dolarów.

Źródłem popularności audiobooków wydają się być dwa czynniki - czynnik zwany "double your time" (podaruj sobie dwa razy więcej wolnego czasu) oraz mocne pobudzanie wyobraźni, co pozwala jeszcze głębiej przeżyć i wejść w świat literatury. Większość odbiorców podkreśla czynnik artystyczny, jako najważniejszy, zwłaszcza, gdy książka zilustrowana jest muzyką i interpretowana przez znanego aktora lub lektora.

Współczesne szybkie życie i konieczność nieustannego rozwoju sprzyjają słuchaniu książek także w Polsce. Audiobooki to świetny sposób, aby przeczytać-słuchając: obowiązkową lekturę, praktyczny poradnik lub ciekawą książkę z dowolnej dziedziny – od bajek dla dzieci przez klasykę światowej prozy po literaturę faktu. Oferta audiobooków w Polsce to już ponad 1000 tytułów i liczba ta szybko rośnie.

Tagi: audiobook, nowe brzmienie, książka do słuchania, double your time,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany