Nowe legendy miejskie - antologia

dgajda

2008-11-01

nowe_legendy_miejskie_160Dziesięciolatkowie z praskich i nowohuckich szkół spisali wymyślone przez siebie legendy o dzielnicy, w której żyją. "Nowe legendy miejskie" to rzecz, która ukazała się nakładem ha!artowskiej oficyny wiosną tego roku. Teksty zawarte w zbiorze są bardzo dziewicze, nie przesiąknięte wiedzą o złej reputacji tych terenów...

Na pewno wielką radością dla tych dzieciaków był fakt, że ich małe dzieła sztuki wydane zostaną w formie prawdziwej książki. Prascy i nowohuccy uczniowie ochoczo pochwycili za pióra i w zadziwiająco szybkim tępię popełnili te niepozorne literackie teksty w formie podań.

Projekt będący stymulatorem kreatywności kilkulatków, okazał się strzałem w dziesiątkę. Dzieci nieświadome swoich prozatorskich umiejętności, z radością zaczytywały się w tekstach kolegów. Oprócz zaskakujących literackich plonów, w pełni zrealizowano pedagogiczną stronę tego zamysłu.

Dziecięcą wyobraźnię charakteryzuje porażająca autentyczność. Opisują rzeczywistość w prosty i klarowny sposób – nie zwracają uwagi na znane tylko dorosłym sprawy. Odkrywają nieznane klechdy, tworzą swoistą mitologię regionu, która różni się od przemykających od lat obiegowych opinii na temat niechlubnej strony tych rejonów.

O czym piszą dziesięciolatkowie? O dobrej Pragenii, która przyczyniła się do powstania stołecznej dzielnicy, o taksówkarzu Bodziu, wożącym małpę z Afryki oraz o tym, dlaczego rondo w północnej części Pragi nazwano Rondem Starzyńskiego. Kraków jest nie mniej ciekawym obiektem fascynacji młokosów – Mateusz Cenda zaprasza doń drugiego smoka, który wybiera się na poszukiwanie orzechów.

Konkludując: eksperyment warszawskich i krakowskich pedagogów niewątpliwe można uznać za udany. Powstały teksty dojrzałe, frapujące w swej wymowie i zadziwiająco dopracowane stylistycznie. Sądzę, że ta broszurowa książeczka będzie wymarzonym prezentem dla każdego ciekawego świata malucha, który być może pozazdrości swoim rówieśnikom daru opowiadania i sam napisze coś ciekawego o swoim regionie.

"Nowe legendy miejskie"; Wydawnictwo: Korporacja Ha!art; Format: 200 x 200 mm; Liczba stron: 108; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-89911-96-4

Damian Gajda

Tagi: Nowe legendy miejskie, książka, uczniowie, opowiadania,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany