Gaiman na ekranie?

kzarecka

2008-11-12

gaiman_na_ekranie_160Nie tak dawno na łamach PL pojawiały się informacje o książce Neila Gaimana - "Księga cmentarna". Opowieść o chłopcu wychowywanym przez duchy stała się w Stanach Zjednoczonych bestsellerem (u nas też zagarnęła sympatię wielu czytelników). Teraz kolejna dobra wiadomość - "Księga cmentarna" trafi na ekrany. Autor w rozmowie z MTV powiedział, że wyprodukuje film fabularny bazujący właśnie na tej powieści. W realizację filmu włączone jest już studio odpowiedzialne za tworzenie efektów specjalnych między innymi do najnowszego Batmana ("Mroczny rycerz"). Gaiman nie wyklucza, że napisze również scenariusz do ekranizacji i być może mocniej zaangażuje się w jego powstanie. Kiedy możemy spodziewać się efektu końcowego? Tego niestety nie wiemy.

Neil Gaiman ("Tom Kultury") :- Nie sądzę, żeby powstała książka o tym, że śmierć jest czymś, na co warto czekać, albo że śmierć jest czymś fajnym. To raczej historia o tym, czego my, żywi, możemy się dowiedzieć o śmierci. Pomysł narodził się jakiś czas temu, kiedy mieszkaliśmy w domu bez ogrodu, za to położonym bardzo blisko cmentarza. Często chodziłem tam z synem na spacery. Sam siadałem na ławce i czytałem książkę, natomiast syn jeździł na swoim trójkołowym rowerku po alejkach między nagrobkami, przyglądał się im i nieźle się bawił. Pomyślałem, że to bardzo fajny pomysł na historię. Przecież Kipling w swojej "Księdze dżungli" napisał o chłopcu, którego rodzice zginęli, a on trafił do dżungli, gdzie był wychowywany przez wilki. Natomiast ja piszę historię o chłopcu, który po śmierci rodziców wychowuje się na cmentarzu, a jego opiekunami są umarli.

Promocji książki "Księga cmentarna" towarzyszył "The Graveyard Book Video Tour", 9-cio dniowy "maraton" - w 9 miastach USA, w trakcie których Neil Gaiman czytał swoim fanom powieść. Nagrania wideo z tych spotkań zamieszczone zostały w internecie.

KaHa

"Księga cemntarna" - recenzja książki na łamach PL

I powtórnie przyjdzie w chwale sądzić... - fragment "Księgi cmentarnej"

Tagi: Neil Gaiman, Księga cmentarna, książka, fragment, film,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany