Tfu!

kzarecka

2008-11-17

tfu_160Pojawił się nowy tomik Tamary Bołdak-Janowskiej, o której kiedyś Karol Maliszewski napisał, że ratuje honor literatury polskiej, a Sokrat Janowicz obsypał ogromnym komplementem: - Trzech - trzech jest wielkich pisarzy w Polsce, Gombrowicz, Miłosz i Tamara Bołdak-Janowska. Co tym razem dzięki autorce i wydawnictwu Borussia trafia do nas? "Tfu! Z ludźmi! Szkice małe i miniaturowe". Wydawnictwo podaje, że miniatury wymagają od czytelnika jednocześnie intelektu, poczucia humoru, wiedzy i skojarzeń. Jeśli to wszystko posiadacie, możecie też posiadać najnowszą publikację autorki.


O książce - Twórczość Bołdak-Janowskiej, jednej z najbardziej utalentowanych i niekonwencjonalnych poetek w Polsce, udowadnia, że "możliwy jest dziki
żeński intelektualizm" (Jolanta Brach-Czaina). Trudność w zaszufladkowaniu tej twórczości stanowi artystyczną siłę olsztyńskiej poetki.

Zbigniew Herbert pisał, że w poezji podobają mu się te wiersze, które charakteryzują się "przeźroczystością semantyczną" (właściwość znaku polegająca na tym, że w czasie używania go uwaga skierowana jest na przedmiot oznaczony i sam znak nie zatrzymuje na sobie uwagi). Mniej podobały mu się te wiersze, które są "gęste od metafor o wydziwnionej składni, poza którymi nic nie widać, których celem jest zatrzymanie uwagi czytelnika na mistrzostwie autora". Miniatury Tamary Bołdak-Janowskiej w tym rozumieniu jawią się jako kompozycje jaskrawo przeźroczyste, proste, ale tylko dlatego by czytelnik mógł bez kompleksów powiedzieć, że je zrozumiał, że forma prezentacji zagadnienia ma mu ułatwić w dojściu do prawd uniwersalnych.

Tamara Bołdak-Janowska "Tfu! Z ludźmi! Szkice małe i miniaturowe"; Wydawnictwo: Borussia; Liczba stron: 109; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-89233-41-7

KaHa

Tagi: Tamara Bołdak-Janowska, Tfu, Szkice małe i miniaturowe, wiersze,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany