Przed zstąpieniem do piekieł - Doris Lessing

dgajda

2008-11-18

przed_zst261pieniem_do_piekie322_160Od czasu, gdy Doris Lessing otrzymała Literacką Nagrodę Nobla 2007, jej twórczość przeżywa prawdziwy renesans. Wybiórczo przełożone pozycje, które były dostępne polskim czytelnikiem przed uhonorowaniem, nie pozwalały zgłębić twórczości autorki. Stąd krzywdzące dla literatki opinie płynące ze strony polskich znawców literatury, którzy uważali, że pisarka wykorzystuje ciągle te same szlaki fabularne i nie zasługuję na wyróżnienie.Akcja kolejnej powieści rozpoczyna się w latach 70-tych XIX wieku w Londynie. Do szpitala psychiatrycznego zostaje przywieziony Nieznany. Kartę chorego wypełniają poziome kreski, ponieważ nikt nie jest w stanie ustalić tożsamości poszkodowanego. Enigmatyczny wagabunda postanawia przybliżyć personelowi swoje poplątane i pełne sprzeczności życie. Zdziwienie budzą historie o samotnym wojowaniu z żywiołem morza, eksplorowaniu dziewiczej krainy oraz "przyjaźni" z białym ptakiem. Niestety nikt nie może pojąć, dlaczego szanowany filolog klasyczny wprowadza się w niezidentyfikowane z punkty medycznego stany. Członkowie rodziny starają się zrozumieć, co zaprząta myśli Charlesa Walkera. Lekarze usiłujący odkryć prawdę o "osobliwym umyśle" bohatera coraz bardziej angażują się w całą historię. Czy upór i fascynacja odmieńcem umożliwi im rozwikłanie zagadki duszy bohatera?

Lessing po raz kolejny tworzy zajmującą powieść, którą zaludnia żywymi, pełnymi emocji bohaterami z krwi i kości. Żadna z postaci nie zostaje potraktowana przez nią po macoszemu. Wyraźną, grubą kreską rysuje wykładowcę z Cambridge, ale pozostali członkowie tego spektaklu nie są mniej wymowni i charakterystyczni. Każdy z nich otrzymał zespół cech odróżniający go od pozostałych. To właśnie jedna z cech pisarstwa Noblistki, którą niewiele osób odkryło. Lessing, jak żadna inna beletrystka, dba o to, aby czytelnik dogłębnie poznał każdego z bohaterów, przy czym stara się mu ułatwić to zadanie poprzez charakterologiczną autonomizacją.

Język powieści jest oszczędny, często wręcz lapidarny. Utkana z prostych fraz książka Lessing jest tylko pozornie chłodna. Można powiedzieć, że lingwistyczna strona "Przed zstąpieniem do piekieł" stanowi równowagę dla gorącej, wręcz piekielnej fabuły. Pisząc o ważkich i jakże aktualnych problemach w szerokim kontekście społecznym, autorka nie daje się ponieść targającym nią emocjom. Wiernie obstaje przy własnej stylistycznej konwencji.

Myślę, że entuzjastyczna opinia na temat książki Noblistki nie wymaga zbyt obszernego uzasadnienia. Pisarka zyskała już znaczne grono miłośników wśród polskich odbiorców. Przyzwyczajeni do dobitnego, prostego w swej formie przekazu admiratorzy jej pióra poznają nowe, nieznane im dotychczas zabiegi, które uświadamiają, że Lessing może jeszcze czymś zaskoczyć. Tym razem na pewno to zrobiła.

Doris Lessing "Przed zstapieniem do piekieł"; Wydawnictwo: W.A.B.; Tłumaczenie: Anna Przedpełska-Trzeciakowska; Format: 123 x 195 mm; Liczba stron: 336; Oklądka: twarda; ISBn: 978-83-7414-507-7

Damian Gajda

Tagi: Doris Lessing, Przed zstapieniem do piekieł, książka, Literacka Literacka Nobl;a,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany