Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet

kzarecka

2008-11-18

m281380czy378ni_ktrzy_nienawidz261_kobiet_160Tytuł książki nieżyjącego Stiega Larrsona jest tak przemawiający, że nie mam zamiaru wymyślać czegoś innego. Na punkcie powieści "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet" oszalało wielu krytyków i czytelników poza granicami naszego kraju. Całe szczęście to, co dobre, trafia i do nas. O literaturze skandynawskiej mówi się coraz częściej i głośniej. Jednak jakże przyjemnie jest, czytać choćby takie słowa, jakie padły na łamach "Sunday Timesa": - Wydawnicza sensacja, doskonały autor kryminałów, który pojawił się zniką. Świat powieści kryminalnych rzadko jednocześnie podziwia i żałuje tak wielkiego talentu.


O książce - Pewnego wrześniowego dnia w 1966 roku szesnastoletnia Harriet Vanger znika jak kamień w wodę. Prawie czterdzieści lat później Mikael Blomkvist otrzymuje nietypowe zlecenie od Henrika Vangera. Stojący na czele wielkiego koncernu magnat przemysłowy prosi znajdującego się na zakręcie życiowym dziennikarza o napisanie kroniki rodzinnej Vangerów. Okazuje się, że spisywanie dziejów to tylko pretekst do próby rozwiązania zagadki zniknięcia Harriet. Mikael Blomkvist, skazany za zniesławienie, redaktor czasopisma Millennium, przechodzi kryzys wartości i rezygnuje z obowiązków zawodowych. Podejmuje się niezwykłego zlecenia, opuszcza Sztokholm i osiada w niewielkiej wiosce na północy kraju. Po pewnym czasie dołącza do niego młoda ekscentryczna hackerka, Lisbeth Salander. Wspólnie, choć nie zawsze ramię w ramię, biorą pod lupę przeszłość klanu Vangerów i wykrywają prawdę o wiele bardziej mroczną i krwawą niż ta, którą spodziewali się odnaleźć.

Observer: - Dziennikarz i hackerka to doskonałe, wiarygodne postaci (...) powieść ma w sobie także coś z czułej historii miłosnej (...) To niezwykła książka, pełna pasji, sugestywnego wyczucia miejsca i subtelnego wglądu w przekupne, złe umysły.

The Times: - Cały ten szum jest w pełni uzasadniony (...) W książce świetne jest wszystko - bohater, fabuła, atmosfera.

Sunday Telegraph: - Atmosferę oczekiwania na delicje w kolejnych częściach trylogii psuje niestety świadomość, że wkrótce po oddaniu rękopisu 50-letni Larsson zmarł na atak serca (...) jednak jego niezwykłe obserwacje na temat nadużycia władzy zarówno przez ludzi, jak i instytucje, zdobędą mu więcej czytelników niż mógł sobie wyobrazić.

Sydney Morning Herald: - Szwedzka powieść kryminalna, ma zarówno klasę, jak i społeczne sumienie. Tylko kwestią czasu było pojawienie się szwedzkiej wersji "Wojny i pokoju" (...) Ta potężna powieść jest wielka nie tylko dlatego, że zawiera mnóstwo wątków i dziesiątki postaci, ale jest także wielka fizycznie, do tego stopnia, że jeśli chcecie nie spać całą noc, by ją pochłonąć - a pewnie tak będzie - musicie zrobić to przy kuchennym stole, bo to za duże tomiszcze do czytania w łóżku (...) Konstrukcja i tempo fabuły są mistrzowskie. Nic dziwnego, że Europa oszalała na punkcie Blomkvista i jego nieodłącznej asystentki.

Mail on Sunday: - Pełna energii historia o seryjnym mordercy.

The Independent: - Larsson wyciągnął z rękawa dwoje niezwykle absorbujących bohaterów. Kiedy tylko ich poznajemy, oddajemy się tej powieści bez reszty (...) To obszar klasycznego angielskiego kryminału. Ale potem pojawia się coś mroczniejszego i bardziej krwawego - bardziej Thomas Harris niż Dorothy L. Sayers.

Literary Review: - Styl leniwy i szczegółowy, fabuła interesująca i wiarygodna, ale przede wszystkim powieść ma cudownie oryginalną bohaterkę (...) niezwykła książka.

Stieg Larsson "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet"; Wydawnictwo: Santorski & CO; Tłumaczenie: Beata Walczak-Larsson; Format: 135 x 210 mm; Liczba stron: 640; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7554-059-8

KaHa

Tagi: Stieg Larsson, Mężczyźni którzy nienawidzą kobiet, kryminał, książka,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany