CIA z polskim zleceniem?

kzarecka

2008-11-19

cia_z_polskim_zleceniem_160Jean C. Rufin działa na tylu płaszczyznach, że aż trudno orzec, która jest najważniejsza. Współzałożyciel "Lekarzy bez granic", były doradca ministra obrony, ambasador Francji w Senegalu, człowiek wielokrotnie prześladowany za udział w uwalnianiu zakładników, a na dodatek pisarz (już za swój debiut otrzymał Nagrodę Goncourtów). Dziś będzie o "Zapachu Adama", książce, o której w "Paris Match" napisano: - Świetna powieść kryminalna będąca jednocześnie przerażającym dokumentem. Powieść, tu ciekawostka, której akcja częściowo rozgrywa się w... Polsce.


O książce - Juliette, dwudziestokilkuletnia Francuzka, pewnej nocy wdziera się do wrocławskiego instytutu biologicznego i uwalnia z jego pomieszczeń zwierzęta doświadczalne. Niszczy drogie wyposażenie laboratorium, na ścianie zostawia napis: "Respektujcie prawa zwierząt". Uciekając, zabiera tajemniczą fiolkę z czerwoną zakrętką. Sprawą – na zlecenie polskich służb specjalnych – zajmuje się para byłych amerykańskich agentów CIA: specjalistka w dziedzinie psychologii oraz lekarz, którzy niegdyś byli kochankami. Czy ta operacja ma związek z bioterroryzmem i międzynarodową siatką ekologów fanatyków?
Akcja powieści toczy się w różnych miejscach – od pustyni Kolorado, przez całą Europę, aż po Wyspy Zielonego Przylądka i Brazylię. Rufin penetruje środowisko wyznawców radykalnego ekologizmu, bada rozbieżności i paradoksy teorii ekologicznych, pisząc o niebezpiecznych konsekwencjach stosowania nauk i poglądów w praktyce. A wszystko to czyni niebywale intrygująco, scena po scenie bawiąc się z czytelnikiem w kotka i myszkę, jak na autora znakomitego dreszczowca przystało.

www.rfi.fr: - Zwykło się sądzić, że ekologia jest sprawą politycznie właściwą i moralnie słuszną. Na przekór duchowi czasów Rufin napisał powieść o ekologach-terrorystach, jak gdyby chciał nam przypomnieć, że każdy ruch społeczny ma swoich niebezpiecznych ekstremistów.

Le Figaro: - Rufin ma wyobraźnię Le Carrégo i pomysły Tocqueville’a.

Elle: - Fantastyczna powieść, doskonale skomponowana.

Jean C. Rufin "Zapach Adama"; Wydawnictwo: W.A.B.; Tlumaczenie: Justyna Sozańska; Format: 135 x 202 mm; Liczba stron: 504; Okladka: miękka; ISBN: 978-83-7414-495-7

KaHa

Tagi: Jean Rufin, Zapach Adama, książka, lekarze bez granic,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany