Między wierszami - M. Domagalik i J.L.Wiśniewski

dgajda

2008-11-20

mi281dzy_wierszami_160To kolejna książka od nich. Mówię o Januszu Leonie Wiśniewskim i Małgorzacie Domagalik. Nie bez powodu pozwalam sobie na to spoufalenie się z czołowymi polskimi felietonistami i etatowymi pisarzami, ponieważ tę parę znamy już dość dobrze. Wydany w 2005 roku bardzo pokaźny tom korespondencji – "188 dni i nocy" odkrył przed miłośniczkami i miłośnikami ich twórczości tajemnice z życia publicystów.Doskonale znany nam autor bestsellerowych powieści, które wprawiają w zachwyt całą rzeszę czytelniczek, prowadzi długie, zwykle nocne rozmowy wespół z Małgorzatą Domagalik – bezkompromisową żurnalistką. W wyborze ich korespondencji znajdują się listy poruszające bardzo różne, często kontrowersyjne tematy. Literaci nie boją się mówić otwarcie o tym, co drażni ich we współczesnej Polsce, komentują doniesienia polityczne, ustosunkowują się do wypowiedzi dziennikarzy, polityków. Ta blisko 300 stronicowa polemika umożliwia nam, poznanie osobistych planów, sekretów i tajemnych przemyśleń autorów "Między wierszami". Dzięki wynikającym z intelektualnej korespondencji przemyśleniom, poznajemy postaci z dziedziny historii, filozofii, literatury, które stanowią dla nich autorytet.

Duże znaczenie odgrywa także miejsce, z którego rozsyłana jest drogą elektroniczną. Wiśniewski to swobodny, naukowy wagabunda, który przemierza wzdłuż i wszerz Europę, poszukując intelektualnych inspiracji, myszkując w uniwersyteckich bibliotekach. Nowinki z życia kulturalnego i towarzyskiego stolicy wyłuszcza Małgorzata Domagalik. Warszawa nocą staje się dla niej miejscem i czasem, który pozwala na dobre otworzyć się przed swoim internetowym kompanem. Na klawiaturze wystukuje wszystkie żale, frustracje, ale i dzieli się radościami życia codziennego. Czytając "Między wierszami" odczuwałem wrażenie, że jest to lektura systematycznej spowiedzi przed drugim, bliskim człowiekiem.

Z wielką przyjemnością rekomenduję nowy wybór wirtualnej wymiany myśli Małgorzaty Domagalik i Janusza Leona Wiśniewskiego. "Między wierszami" nie jest lekturą banalną, sztampową, która powiela literacki topos znudzenia szarą rzeczywistością. Dwoje przyjaciół wyłapuje z monochromatycznego, często przygnębiającego otoczenia absurdalne zachowania i okrasza to sowitą porcją dobrego humoru.

Małgorzata Domagalik, Janusz Leon Wiśniewski "Między wierszami"; Wydawnictwo: W.A.B.; Format: 125 x 195 mm; Liczba stron: 304; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7414-528-2

Damian Gajda

Tagi: Małgorzata Domagalik, Janusz Leon Wiśniewski, Między wierszami, 188 dni i nocy,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany