Maleńka, to jeden wielki chaos

kzarecka

2008-11-20

male324ka_to_jeden_wielki_chaos_160Pamiętacie "Smażone zielone pomidory" (mam na myśli książkę; jeśli jednak jesteście fanami filmu i kreacji pań: Kathy Bates i Jessica Tandy, też dobrze)? A może "Nie mogę się doczekać, kiedy wreszcie pójdę do nieba"? A "Dogonić tęczę"? Podejrzewam, że jeśli przeczytaliście choćby jedną z tych książek, szybko zabraliście się za kolejne. To Fannie Flagg. Wiele tłumaczyć nie trzeba. Tym razem spod pióra tej bestsellerowej autorki wyszło "Witaj na świecie, maleńka". Bohaterowie? Cicho dodam - już ich znacie (choć są i nowi). Oto historia młodej dziennikarki telewizyjnej. Czy poradzi sobie w świecie bezwględnych mediów?O książce - Autorka przenosząc swoich bohaterów z beztroskiego amerykańskiego miasteczka do bezwzględnego świata mediów Nowego Jorku odkrywa przed nami historię pewnej młodej dziennikarki telewizyjnej Deny Nordstrom, której przyszłość wygląda obiecująco, teraźniejszość to Jeden wielki chaos, a przeszłość spowija mgła tajemnicy. Wraz z nią poznajemy galerię barwnych postaci, znanych z poprzednich powieści autorki, jak również nowych bohaterów, i niemal na każdym kroku odkrywamy humor i hipokryzję, dobro i determinację, uprzedzenia i rozpacz, miłość i walkę o przeżycie.

Zadziwiają takt, ciepło i poczucie humoru, z którymi autorka pyta o szalenie ważne, a często umykające naszej uwadze wartości, takie jak lojalność, uczciwość, przyjaźń, rodzina czy miłość. Jedną z najtrudniejszych rzeczy jest takie mówienie o nich, by nie popaść w patos, przesadę lub banał. Może właśnie poczucie humoru i nieunikanie trudnych, realistycznych sytuacji ratuje Fanny Flagg przed pułapkami czyhającymi na obrońców tzw. "wartości rodzinnych"?

Bohaterowie powieści nie są doskonali, czasami toną w wirach codzienności, uciekają przed odpowiedzialnością, własnymi korzeniami, boją się zwolnienia tempa oraz konfliktów, które niesie ze sobą życie w zróżnicowanym rasowo społeczeństwie. Konflikt rasowy, wyjątkowo ostro zarysowany, zostaje bezwzględnie porównany do faszystowskich teorii rządzących Europą w pierwszej połowie XX wieku. W przypadku tego wątku również udało się autorce uniknąć łatwych odpowiedzi i moralizatorstwa.

Fannie Flagg "Witaj na świecie, maleńka"; Wydawnictwo: Nowa Proza; Tlumaczenie: Aldona Możdżyńska; Format: 125 x 195 mm; Liczba stron: 600; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-7534-044-0

KaHa

Tagi: Fannie Flagg, Witaj na świecie maleńka, książka, smażone zielone pomidory,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany