Słowa Nosowskiej

kzarecka

2008-11-24

s322owa_nosowskiej_160Katarzyna Nosowska to znakomita wokalistka. Czy można powiedzieć, że również poetka? Wielu tak sądzi. Z pewnością jako autorka tekstów wyróżnia się na tle innych ludzi związanych z polską muzyką. Może właśnie dlatego jej miłośnicy (tak, też się do nich zaliczam) wywyższają ją za wszystko: za teksty, za sposób przekazywania owych słów, za zwykłą (niezwykła?) mądrość. "Nosowska. Piosenka musi posiadać tekst" to książka. Publikacja, w której między innymi takie autorki jak: Józefa Kurpisz i Krystyna Ziętek, mówią: - Twórczość Nosowskiej jest dowodem, że także w dziedzinie piosenki możliwe jest osiągnięcie statusu sztuki wysokiej.


O książce - Katarzyna Nosowska jest na pewno artystką i to wielkiego formatu. Jest artystką, bo śpiewa, jest artystką, bo pisze. Jest artystką myślącą. Książka "Nosowska. Piosenka musi posiadać tekst" jest rezultatem przekonania autorów o wybitnych wartościach artystycznych dokonań tej jednej z najpopularniejszych polskich wokalistek.
Próbą ich opisania i zinterpretowania. Autorzy uznają, że twórczość Katarzyny Nosowskiej to nie tylko przejaw współczesnej kultury popularnej, tzw. rocka, lecz także kultury literackiej, oraz tzw. kultury kobiecej. To indywidualny głos artystki, wnikliwej, krytycznej i współczującej zarazem obserwatorki rzeczywistości, kreującej własny niepowtarzalny świat. Twórczość Nosowskiej jest dowodem na to, że także w dziedzinie piosenki możliwe jest osiągnięcie statusu sztuki wysokiej. Pośrednio - świadczy o tym, że wyznacznikiem granicy między tym, co wysokie, a tym, co niskie, nie jest gatunek.
Drugi cel, jaki przyświecał niniejszej publikacji, to próba udowodnienia, iż badacze wywodzący się z kręgów akademickich, wyposażeni w profesjonalne narzędzia analizy i interpretacji sztuki, chcą i mogą uczestniczyć w opisywaniu zjawisk kultury popularnej. Że wiedza nie jest przeszkodą w emocjonalnym (fanowskim) odbiorze, że żargon naukowy nie jest nieodzowny podczas formułowania badawczych tez i przemyśleń. Że namysł nad dominującą kulturą współczesności nie może omijać sal uniwersyteckich.

Piotr Pławuszewski, Tomasz Czaboćko, Natalia Drozdalska, Agnieszka Markowska, Krystyna Ziętek, Michał Traczyk, Marta Turowska, Józefa Kurpisz, Wojciech Konieczny, Joanna Maleszyńska, Izolda Kiec "Nosowska. Piosenka musi posiadać tekst"; Wydawnictwo: MG; Format: 150 x 210 mm; Liczba stron: 159; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-61297-52-9

KaHa

Tagi: Józefa Kurpisz, Krytyna Ziętek, Nosowska, Piosenka musi posiadać tekst, książka,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany