Czy E.T jest katolikiem?

kzarecka

2007-05-20

Czym różni się dusza od karty SIM? Czy można wywołać ducha, który nie istnieje? Jeśli Bóg jest Ojcem, kto jest Matką? Znacie odpowiedzi na powyższe pytania? Jeśli nie, powinniście przeczytać książkę "Tabletki z krzyżykiem", której autorem jest Szymon Hołownia. Tabletki z krzyżykiem kojarzyły mi się do tej pory tylko i wyłącznie ze słyszanym od dziecka zdaniem: - To są bardzo niebezpieczne tabletki. Nie wolno ich ruszać. Tak mi to utkwiło w głowie, że do tej pory strach wywołałby we mnie sam ich widok. A jakie są te wydane przez Znak? Pokazują, że o sprawach związanych z religią można pisać współczesnym językiem, w sposób lekki i dowcipny, a zarazem z głębokim zaangażowaniem. I w przeciwieństwie do słów z dzieciństwa - te można ruszać.

Fragment książki
Dlaczego jednym aniołom skrzydła wyrastają z głowy, a innym – normalnie – z pleców? Na hasło "anioł stróż" reagujemy prostym skojarzeniem. Jegomość w cukierkowym szlafroku i z niezdrowym rumieńcem na twarzy przeprowadza przez kładkę dwoje dzieci. Obraz, który sto lat temu był alegorią bezpieczeństwa, dzisiejszego widza skłoniłby do powiadomienia policji. Grubas w damskich fatałaszkach łazi za parą milusińskich – wiadomo, czym to pachnie. Oglądaliśmy przecież w telewizji. Dla prawdziwych aniołów idą ciężkie czasy. Ich obraz w naszych głowach jest albo skrajnie infantylny (zob. wyżej), albo artystyczno-muzealny (na przykład umieszczane na nagrobkach pucołowate główki z wyrastającymi w miejscu uszu skrzydełkami), albo też kretyńsko-modernistyczny.

Szymon Hołownia - obecnie redaktor "Newsweek Polska". Wcześniej pisał w "Plus Minus", "Rzeczpospolitej", "Gazecie Wyborczej" , "Ozonie", "Machnie", "Tygodniku Powszechnym", "Kulturze Popularnej". Trzy lata temu wydał książkę "Kościół dla średniozaawansowanych". W zeszłym otrzymał nominację do nagrody dziennikarskiej "Ślad" za głęboką znajomość tematyki religijnej w połączeniu z doskonałą orientacją w świecie współczesnej kultury: otwartą na nowe prądy umysłowe i wrażliwość młodego pokolenia, a także za stworzenie nowatorskiej na polskim gruncie formuły pisania o sprawach religijnych.

Szymon Hołownia "Tabletki z krzyżykiem"; Wydawnictwo Znak; Liczba stron: 332; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-240-0835-3

KaHa

Tagi: Szymon Hołownia, Tabletki z krzyżykiem, książka, wydawnictwo znak, newsweek, ET, czy ET jest katolikiem, kościół dla średniozaawansowanych, ślad,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany