Angelus 2008 - Péter Esterházy

kzarecka

2008-12-07

angelus_160_01Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus przyznana! Péter Esterházy - oto zwycięzca. Węgierski pisarz otrzymał statuetkę późnym wieczorem 6 grudnia w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Natalia Gorbaniewska (przewodnicząca jury) w uzasadniniu powiedziała, że "Harmonia caelestis" jest "księgą rodzaju" Europy Środkowej i Wschodniej, oraz: - Była jakby stworzona dla Angelusa, choć kiedy była napisana naszej nagrody jeszcze nie było. Może właśnie dla niej moi wrocławianie wymyślili Angelusa.


Péter Esterházy: - Jest jednym z najwybitniejszych pisarzy węgierskich, laureatem wielu europejskich nagród literackich m.in. Nagrody Pokojowej Niemieckich Księgarzy.


angelus_2008

O książce - Ogłoszona w 2000 r. "Harmonia cælestis" Pétera Esterházyego stała się prawdziwą sensacją literacką nie tylko na Węgrzech, ale w całej niemal Europie. Péter Esterházy, potomek jednego z najstarszych i najświetniejszych węgierskich rodów arystokratycznych, jest pisarzem poszukującym nowoczesnych środków wyrazu. W obszernej powieści "Harmonia cælestis" autor opowiada o swoim rodzie i rodzinie – nielinearnie, wieloznacznie, w pełen paradoksów i humoru sposób. Dzieli się wszechstronną i częstokroć bolesną refleksją nad rolą ojca i ojcostwa, a także nad sytuacją syna. Wiele miejsca poświęca opisowi ostatnich dwóch pokoleń rodu, które podobnie jak cała pozostała w kraju po II wojnie światowej arystokracja węgierska, padły ofiarą wysiedlenia. Dowiadujemy się, w jaki sposób przetrwały te lata, zachowując godność i styl, zdobywając jednocześnie wiele rozmaitych doświadczeń. Ten fragment trudnej, powojennej historii Węgier w powieści Pétera Esterházyego został pokazany właściwie po raz pierwszy w literaturze tego kraju.


KaHa


Wrocławskie Promocje Dobrych Książek:

Przemarsz zastopowany - fotorelacja z WPDK

Wrocław oblężony - fotorelacja z WPDK

Pióro, Witryna, Bestsellerek, czyli wieści z WPDK (+ targowa fotorelacja)

Na salonach i targach - kolejna fotorelacja z WPDK

Książki są niebezpieczne - fotorelacja z uroczystego otwarcia WPDK

Tagi: Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus, Angelus 2008, Péter Esterházy,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany