Człowiek człowiekowi wilkiem

kzarecka

2008-12-10

cz322owiek_czlowiekowi_wilkiem_160"Przeżyć z wilkami" natychmiast skojarzyło mi się z "Tańczącym z wilkami". Zbieżność słów. Tylko. Film, o którym mowa powyżej, robił furorę na początku lat '90-tych (zgarnął kilka Oscarów; innym nagrodom też nie odpuścił). Książce, póki co, nikt nie zapowiada takiej "kariery". Tematyka też zupelnie inna. Jedyny punkt wspólny - wilki. Powieść, której autorką jest Misha Defonseca, może przerażać i wzruszać jednocześnie. Oto historia dziewczynki, która w czasie tułaczki po Europie odkrywa ludzką niegodziwość i zwierzęcą solidarność. Kilkulatka szybko się zmienia. Która natura zwycieży? Pozostanie jednostką ludzką, czy dni, w czasie których staje się coraz bardziej wilkiem, wezmą górę nad człowieczeństwem?


O książce - Historia żydowskiej dziewczynki, która w wieku 7 lat zostaje zupełnie sama na świecie. Kiedy w ogarniętej wojną Brukseli Niemcy aresztują jej rodziców, znajduje schronienie u pewnej kobiety, która jednak nie traktuje jej najlepiej. Pewnego dnia słysząc, jak kobieta zwierza się komuś, że jeśli będzie trzeba, odda ją Niemcom, dziewczynka postanawia uciec i wyrusza na wschód, wierząc, że właśnie tam zostali zabrani jej rodzice. Wędruje pieszo przez Belgię, Niemcy, Polskę aż na Ukrainę, kradnąc po drodze pożywienie i ubranie. Przez pewien czas żyje wśród stada wilków, zachowując się jak jedno z ich młodych, przestrzegając wilczych obyczajów i bawiąc się ze szczeniętami.

Misha Defonseca "Przeżyć z wilkami"; Wydawnictwo: Sonia Draga; Tłumaczenie: Joanna Kluza; Format: 143 x 205 mm; Liczba stron: 256; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7508-106-0

KaHa

Tagi: Misha Defonseca, Przeżyć z wilkami, książka, film, tańczący z wilkami,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany