Uwaga, w Gdańsku mordują

kzarecka

2008-12-12

uwaga_w_gda324sku_morduj261_160Neptun czy Posejdon? Na bogach pośliznął się raz w telewizji Tomasz Kammel (teleturniej dzieci kontra dorośli) i wielu wybaczyć mu nie może, że faworyzował przedstawiciela małolatów. A może po prostu dziennikarz nie wiedział, zapomniał, ślepo odczytał wynik, jaki mu się wyświetlił? Bóg rzymski, bóg grecki - można pomylić? Można. Zostawmy więc w spokoju biednego TK. Chyba, że pewna piątka: Marek Adamkowicz, Tadeusz Charmuszko, Dariusz Rekosz, Sebastian Imielski i Katarzyna Rogińska, postanowią się mścić za niewiedzę. Oni znają "Tajemnicę Neptuna", oni mogą nawet zabić. Pięciu autorów, pięć opowiadań, pięć zbrodni. Jeden Gdańsk. Ja bym się bała... Całe szczęście nie mam imienia na T.


O książce – Zbiór opowiadań – laureatów ogólnopolskiego konkursu na kryminał gdański. Nadesłane opowiadania były bardzo zróżnicowane pod względem treści, stopnia wykorzystania topografii gdańskiej oraz umiejętności pisarskich ich autorów. Spośród dziewięćdziesięciu ośmiu nadesłanych prac jury wyłoniło pięciu zwycięzców.

Wyrafinowane zabójstwo sprzed lat, tajemnicze zniknięcie uczennicy, głowa znaleziona na trawniku, niezwykle sprytna kradzież, groteskowa komedia śmiertelnych pomyłek. W tle Gdańsk, ten z lat trzydziestych XX wieku, i ten całkiem współczesny. Jak się okazuje, świetne miejsce do snucia kryminalnych intryg.

Jerzy Samp (uzasadnienie wyboru jury): - Twórczość o charakterze sensacyjno-kryminalnym ma bogatą tradycję, odległy rodowód i należy do najpoczytniejszych gatunków beletrystycznych, niezależnie od wieku odbiorców. Niełatwo nawiązać do klasyków tego gatunku, tak w skali międzynarodowej, jak i krajowej, tym bardziej że wedle koncepcji organizatorów obecnego eksperymentu, którego efekty stanowią źródło niniejszej oceny, w grę wchodzi przestrzeń trójmiejska, nieczęsto dotąd obecna w literaturze tego nurtu.

Dariusz Rekosz, Marek Adamkowicz, Tadeusz Charmuszko, Sebastian Imielski, Katarzyna Rogińska "Tajemnica Neptuna. Gdańskie opowiadania kryminalne"; Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne; Liczba stron: 126; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7489-214-8

KaHa

Tagi: Tajemnica Neptuna, Gdańskie opowiadania kryminalne, książka, konkurs,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany