Przybieżeli do was pisarze...

kzarecka

2008-12-24

choinka_160Świąteczny nastrój... Świąteczne zamieszanie... Świąteczne nerwy... Świąteczny klimat... Świąteczne korki... Świąteczne życzenia... Właśnie - życzenia. Składamy je bliższym i dalszym osobom, w domu, na ulicy, w sklepach. Tacy jesteśmy. Tak zostaliśmy wychowani. Święta tuż, tuż. Można rzec - już. I dlatego dziś na łamach PL życzenia. Dla Was. Od nas? Od nas też, ale najważniejsze, że od Nich. Polskich pisarzy. Na ogół to Wy życzycie im wszelkiej pomyślności. Tym razem Oni życzą Wam. Co, w jaki sposób i przede wszystkim kto? Przekonajcie się.380yczeniachoinki3_01

Myślę sobie moi drodzy, że najważniejsze to:
żeby w naszym życiu była możliwa taka deklinacja:

Mianownik - ktoś - będzie ze mną świętował i cieszył się.
Dopełniacz - kogoś chcę ugościć, zobaczyć, dotknąć.
Celownik - komuś popatrzę w oczy i powiem: dobrze, że jesteś!
Biernik - kogoś mam u swego boku, kogoś przytulę!
Narzędnik - z kimś lubię oglądać świat, dzielić się opłatkiem, każdą radością i łzą.
Miejscownik - o kimś myślę najcieplej, najserdeczniej.
Wołacz - O! ....................................... (wpisać imię, imiona, bo to przecież może być mnóstwo ludzi!).
To takie ważne - nie być samemu.
Szczególnie w Święta Bożego Narodzenia!
Życzę Wam i sobie bliskości, ciepła i pogody.

Małgorzata Kalicińska

380yczeniachoinka1

Wszystkim czytelnikom PL życzę wora pełnego świątecznych frykasów i wątroby, która zniesie to z godnością. A ponadto: magicznej atmosfery nie tylko w Wigilię, szampańskiego humoru nie tylko w Sylwestra. I żadnych efektów specjalnych nazajutrz!
Na koniec życzenie specjalne: żebyśmy przemówili do siebie ludzkim głosem. Nie tylko do ludzi, i nie tylko w Pasterkę.

Izabela Sowa

380yczeniachoinka1_01

Z okazji Świąt sympatykom Przystani Literackiej oraz sympatykom sympatyków PL życzę tego, czego sami sobie by życzyć życzyli.
Ignacy Karpowicz

380yczeniachoinka1_02

Wesołych Świąt i Do Siego Roku
Dla każdego chłopca i każdej dziewczynki
Życzy autor, który stworzył Ziutka,
Wiktorię, Ryśka oraz Morsa i Pinky

Dariusz Rekosz

380yczeniachoinka1_03

Redakcji i Czytelnikom Przystani Literackiej życzę na czas Świąt spokoju, radości, refleksji, pogody ducha. Niech wypełnią Was tylko dobre myśli i ciepłe wspomnienia. Niech świat zatrzyma się na te kilka dni z pożytkiem dla nas wszystkich.
Na Nowy Rok natomiast samych sukcesów, przełamanych impasów, mało dotkliwych kryzysów; ludzi i książek, którzy pozytywnie odmienią Wasze życie oraz odwagi w realizowaniu marzeń i planów. Pamiętajcie, nic dwa razy się nie zdarza, więc wyciśnijcie to co najlepsze z 2009!

Daniel Koziarski

380yczeniachoinka1_04


Święta, to szczególny okres, kilka dni, na które czekamy przez cały rok.
Czas spełniania marzeń – własnych i bliskich nam osób.
Czas kiedy życie zwalnia swój pęd, pozwalając nam dostrzec drugiego człowieka.
Czas radości i czas refleksji.
Choinka, szopka, rodzina przy wspólnym stole...
Podobna tradycja, a jednak tak różne oczekiwania
na przyszłość.
Życzę wszystkim Czytelnikom, aby ich święta trwały jak najdłużej.

Maja Kotarska

380yczeniachoinka1_05

Święta najpiękniejsze i najspokojniejsze. Wręcz niesamowite. W wigilię Bożego Narodzenia wydaje się, że świat nie skończy się nigdy, że jest całkowicie bezpieczny od wszelkich knowań i zakusów Złego. Nawet najgłębsza ciemność przestaje być groźna.
W taki dzień i w taką noc nie tylko zwierzęta domowe, ale nawet wampiry, strzygi i upiory mówią ludzkim głosem. Wyjdź do nich choć raz nie z kołkiem osinowym, lecz dobrym słowem. Na pewno odwdzięczą się życzliwością...
Możesz pójść na cmentarz o północy, a zamiast grozy znajdziesz tam spokój i ukojenie, bo wszystkie duchy odeszły. Podążyły w to niesamowite, szczególne miejsce, w którym każdego roku rodzi się Zbawiciel. Poleciały zobaczyć Pana Nad Światami ssącego chciwie matczyną pierś - tak po dziecięcemu bezsilnego i tak potężnego zarazem za sprawą tej samej bezradnej na pozór mocy, która wywołuje uśmiech i powoduje, iż miękną nawet najtwardsze serca. W wigilię Bożego Narodzenia ze świata znika wszelka magia, która nie jest związana z miłością - prawdziwą miłością, czyniącą człowieka lepszym...
Szkoda, że taki stan świata nie trwa cały rok. Ale nie traćmy nadziei - może kiedyś uda się nam do tego doprowadzić. Jeśli będziemy się starać. Bardzo starać. Jeśli tylko zechcemy.
I tego życzę wszystkim - żeby chciało nam się postarać.

Rafał Dębski

380yczeniachoinka1_06

Nie ma większej satysfakcji dla nauczyciela, jak wtedy, kiedy uczy sie od swoich uczniów. Zatem – życzę nauczycielom, żeby nauczyli sie uczyć od swoich uczniów.
Krzysztof Mroziewicz

380yczeniachoinka1_07

Na Święta i Nowy Rok:
Żyjcie i dajcie żyć innym, a jeśli nie chce Wam się żyć, to też dajcie żyć innym.
Mariusz Szczygieł

380yczeniachoinka1_08

Czytelnikom Przystani Literackiej, a więc osobom czytającym oraz piszącym (co nie zawsze idzie w parze), życzę lektur tak smacznych, jak Wigiljna kolacja. Czyli: karpia w sosie tak gęstym, jak akcja powieści Dana Browna, śledzia tak wyrazistego, jak poglądy Woody Allena, ziemniaków tak kruchych, jak osobowość bohaterek Jane Austin i deseru ta słodkiego, jak ostatni rozdział dzieł Danielle Steel. Zresztą ta kolacja nie musi się kończyć na dwunastu daniach.
Artur Górski

380yczeniachoinka1_09

Jako człowiek niereligijny mimo wszystko uważam, że Święta tutaj, w postchrześcijańskiej Europie, nadal wiele znaczą dla pewnych osób. Tym bardziej należy się im szacunek, że trwają - jedni z przyzwyczajenia, drudzy z autentycznej metafizycznej potrzeby - w swojej wierze i tradycji; w ten sposób rozprowadzają naprawdę pozytywną energię. Tak jak literatura. Życzę więc, zarówno sobie, jak i wszystkim czytelnikom Przystani, wytrwałości w żeglowaniu po morzach i oceanach literatury: nie bójmy się stylistycznych prądów, śmiało wpływajmy w środek fabularnych tajfunów, a w wolnej chwili dobijajmy do Przystani, by nabrać sił i obrać nowy, fascynujący kierunek pod banderą jakiegoś charyzmatycznego kapitana-pisarza.
Dawid Kornaga

380yczeniachoinka1_10

Świątecznych, ciepłych, radosnych wrażeń oraz spełnienia wszystkich marzeń:

Auta na wodę,
Beczki na kasę,
Cudów na Co dzień,
Domku pod lasem,
Energii
życia,

Fartu w miłości,
Gór do zdobycia,
Huk możliwości,
Iskry na świeczce,
Jaśka pod główkę,
Kasiory w beczce,
Lat życia stówkę,
Łódki z jeziorem,
Męża lub żony,
Nagród
co wtorek,

Od przełożonych,
Pierniczka z miodem,
Rodzinnej zgody,
Stałości uczuć,
Tudzież
Urody,
Wszystkim kochani,
Z daleka, z bliska,
Życzy serdecznie -

Danuta Noszczyńska

P.S. Lecz żeby zamknąć alfabet do końca, dorzucę jeszcze:
Ździebko słońca!!!

380yczeniachoinka1_11

Wszystkim czytelnikom Przystani Literackiej,
Tym którzy ulegają świątecznemu szaleństwu
I tym, którzy czekają w skupieniu.
Uzależnionym od diet odchudzających
I tym cieszącym się bogactwem stołu.
Uwielbiającym wino oraz amatorom piwa.
Ofiarom wełnianych skarpet pod choinka
I zdobywcom upragnionego prezentu.
Miłośnikom opery i śpiewającym kolędy...
Tym lubiącym smak wigilijnego opłatka
Oraz tym którzy nie lubią gdy przykleja sie do podniebienia...
Wszystkim...
Najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz
przynajmniej jednego spełnionego marzenia w Nowym Roku, życzy

Edyta Szalek

380yczeniachoinka1_12

Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia życzę wszystkim czytelnikom i bywalcom Przystani Literackiej przystanięcia w biegu, refleksji o tym, co najważniejsze, a pod choinkę książek, z którymi nigdy nie chcielibyście się rozstać.
Małgorzata Gutowska-Adamczyk

380yczeniachoinka1_13

Wszystkim czytelnikom PL jak i tym, którzy jeszcze nie zaznali tej przyjemności życzę bajkowych Świąt z pełnym worem miłości pod choinką.
Janusz "Krawiec" Wiśniewski

380yczeniachoinka1_14

Moi Drodzy
To był trudny rok. Przepychanki polityczne, trudności gospodarcze, żenujące wydarzenia medialne, światowy kryzys. To wszystko sprawiało, że żyliśmy na podkręconych obrotach, zdenerwowani i zmęczeni drażniącymi niusami, wykończeni korkami i wyścigiem z czasem.
Dlatego na Święta, Drogie Czytelniczki i Drodzy Czytelnicy życzę Wam… zapomnienia o tych wszystkich zatruwających nas rzeczach. Życzę Wam za to spokoju i wytchnienia, harmonii i pełnego odczuwania radości, dawki optymizmu na Nowy Rok i zdrowia, dla Was i dla Waszych Najbliższych!

Beata Rudzińska

380yczeniachoinka1_15

W ramach życzeń przytoczę słowa Dickensa: "Są książki, których grzbiety i okładki stanowią najlepszą ich część "oraz Woltera: "Z książkami jest tak, jak z ludźmi: bardzo niewielu ma dla nas ogromne znaczenie. Reszta po prostu ginie w tłumie". Życzę Państwu i sobie jak najwięcej książek, których najmocniejszą stroną nie są grzbiety i okładki oraz jak najmniej książek, które giną w tłumie. I jeszcze tego, żeby było co oglądać w telewizji, żeby papka popkulturowa nas doszczętnie nie zalała i żeby nie zalewała nas krew z powodu polityków. No i jeszcze, żeby kryzys nie był zbyt bolesny. Pozdrawiam serdecznie z okazji Świąt oraz Nowego Roku.
Maciej Orłoś


380yczeniachoinki3


Tagi: Małgorzata Kalicińska, pisarze, życzenia, święta, Przystań Literacka, PL,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany