Czarny rok?

kzarecka

2008-12-30

czarny_rok_160Mijający rok Wydawnictwa Czarne był bogaty w wydarzenia literackie, odkrywanie nowych nazwisk i eksplorowanie niezbadanych dotychczas tematów... Gdy koniec roku zahacza o początek kolejnego, wielu stara się "rozgrzeszyć". Pokrótce - tak, czas na podsumowania. Czy rok 2008 był pomyślny dla Czarnego? A może to był zupełnie beznadziejny, czarny rok, porażka za porażką? Nie, całe szczęście. Czarne wciąż rośnie w siłę i należy się z tego powodu bardzo, bardzo cieszyć. Zresztą zobaczcie sami. Poniżej kilka faktów, które przytacza wydawnictwo. Warto się z nimi zapoznać (jeśli coś ważnego przeoczyliście, tutaj to odnajdziecie).W 2008 roku wydaliśmy 31 nowych tytułów, zaprosiliśmy do Polski 12 autorów zagranicznych, zorganizowaliśmy kilkadziesiąt spotkań autorskich.

Publikacją książki Joanny Wiszniewicz "Życie przecięte. Opowieści pokolenia Marca" włączyliśmy się w krajowe obchody rocznicy Marca 68’. Książka ta została przyjęta bardzo dobrze przez krytyków i cieszy się niezmiennym zainteresowaniem czytelników. W grudniu została wyróżniona przez jury konkursu O pióro Fredry za prezentację najnowszych dziejów Żydów polskich w oryginalnej formie historii ustnych.
Również inni nasi autorzy byli wyróżnieni przez kapituły największych polskich nagród literackich. "Sprzedana muzyka" Andrzeja Bieńkowskiego była nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia 2008 (w kategorii Eseistyka) oraz do Nagrody Mediów Publicznych Cogito. Do nagrody tej nominowano także "Nagrobek z lastryko" Krzysztofa Vargi, który wszedł również do ścisłego grona finalistów Nagrody Literackiej NIKE 2008. Drugim spośród autorów Czarnego finalistą Nagrody Literackiej NIKE 2008 został Włodzimierz Nowak, autor (wraz z Angeliką Kuźniak) książki "Obwód głowy".

"Głuptaska" Swietłany Wasilenko znalazła się wśród siedmiu książek nominowanych do Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS 2008. Zaś "Gottland" Mariusza Szczygła został ogłoszony przez Klub Księgarza Książką Roku 2007. Warto też wspomnieć o wyróżnieniu Biblioteki Raczyńskich dla "Niewidzialnych" Mateusza Marczewskiego wśród "Książek Jesieni 2008".

Andrzej Stasiuk został tegorocznym laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej Vilenica przyznawanej przez Związek Pisarzy Słoweńskich.

Nasze książki cieszą się też niesłabnącym zainteresowaniem za granicą. Dzięki współpracy z wydawnictwem Karakter w roku 2008 udzieliliśmy licencji zagranicznych do kilku tytułów: "Bombel" oraz "Bocian i Lola" Mirosława Nahacza ukażą się niebawem w Czechach, "Dom Małgorzaty" Ewy Kujawskiej w Niemczech, zaś książki Krzysztofa Vargi: "Nagrobek z lastryko" i "Gulasz z turula" w Niemczech, Chorwacji, Serbii i na Węgrzech. Udzieliliśmy także licencji do adaptacji teatralnej "Gottlandu" w Czechach.
Ponadto ukazały się za granicą: "Opowieści galicyjskie" Andrzeja Stasiuka (Słowacja), "Jadąc do Babadag" Andrzeja Stasiuka (Hiszpania), "Fado" i "Dojczland" Andrzeja Stasiuka, "Bombel" Mirosława Nahacza i "Zero osiemset" Katarzyny Sowuli w Niemczech, "Gottland" Mariusza Szczygła we Francji.

Wydawnictwo Czarne po raz kolejny sprawiło prawdziwą ucztę wielbicielom literatury faktu. W tym roku wydaliśmy dwie kolejne pozycje z serii Reportaż ("Polski hydraulik i inne opowieści ze Szwecji" Macieja Zaremby oraz "Nowohucką telenowelę" Renaty Radłowskiej) i aż siedem w serii Sulina, w tym tak znakomite dzieła, jak "Bałkany wyobrażone" Marii Todorovej, "Gulasz z turula" Krzysztofa Vargi czy "Europejski alfabet" Karla-Markusa Gaussa. Wznowiliśmy także w serii Sulina wybitną książkę "Jakbyś kamień jadła" Wojciecha Tochmana.

W tym roku wiele naszych książek poruszało kwestię II wojny światowej i Holokaustu. Erica Fischer w książce "Aimée & Jaguar. Historia pewnej miłości, Berlin 1943" udokumentowała tragiczną historię miłości Niemki i Żydówki z wojennym Berlinem w tle. Daniel Mendelsohn w rodzinnej opowieści "Zagubieni. W poszukiwaniu sześciorga spośród sześciu milionów" próbuje odnaleźć ślad po krewnych zabitych w czasie wojny. Z kolei Miljenko Jergović w "Rucie Tannenbaum" piętnuje stosunek społeczeństwa chorwackiego do Żydów. W zupełnie zwariowany sposób do kwestii rozliczania Zagłady podszedł Gilad Atzmon w książce "Moja jedna jedyna miłość".

Jeśli chodzi o autorów zagranicznych, po raz kolejny serią, w której ukazało się najwięcej tytułów, była Inna Europa Inna Literatura. Wśród dziewięciu tytułów możemy znaleźć m.in.. "Hymn młodzieży demokratycznej" Serhija Żadana, "Małe palce" Filipa Floriana, "Leylę" Feriduna Zaimoglu, "Dlaczego kochamy kobiety" Mircei Cărtărescu i "Sańkję" Zachara Prilepina.

Bardzo ważnym wydarzeniem jesieni 2008 roku było stworzenie grupy wydawniczej Czarne-Karakter. Oba wydawnictwa współpracują w zakresie dystrybucji i sprzedaży praw autorskich za granicę, a także wymieniają się ideami, pomysłami, wiedzą i doświadczeniem.

Tagi: wydawnictwo czarne, podsumowania, rok 2008, książka,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany