Drażniące przyjemności?

kzarecka

2008-12-31

dra380ni261ce_przyjemno347ci_16036 książek, 2 płyty, 13. edycja Festiwalu Port Wrocław, premiera emitowanego na antenie TVP Kultura magazynu literackiego "Poezjem", 6 nagród, kilkanaście nominacji i wyróżnień - to bilans roku 2008 w Biurze Literackim. Kolejne wydawnictwo chwali się swoimi sukcesami. I dobrze. Zwłaszcza, że BL to nie ByLe co. Prężnie działa na rzecz rozwoju poezji w naszym kraju i za to należy się szacunek. Choć dzielimy się na miłośników prozy i poezji, warto pisać i o książkach z pierwszego wora, i z tego drugiego. Staramy się to robić. A jeśli coś pomijamy... No cóż, wtedy jest miejsce w podsumowaniach. Na co z przyjemnością zwracamy uwagę.


W toczącej się przez cały grudzień dyskusji o najciekawszych książkach roku 2008 pojawiło się wiele pozycji wydanych przez BL. Wśród nich: Sławomira Elsnera "Antypody", Romana Honeta "baw się", Krystyny Miłobędzkiej "gubione", Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego "Piosenka o zależnościach i uzależnieniach", Tadeusza Różewicza "Kup kota w worku (work in progress)", Marcina Sendeckiego "Trap", Bohdana Zadury "Wszystko".
W rankingach prasowych podsumowujących rok 2008 na rynku wydawniczym wśród najlepszych książek wymieniane są: "gubione" Krystyny Miłobędzkiej (Dziennik, Przekrój, Polityka), "Kup kota w worku (work in progress)" Tadeusza Różewicza (Dziennik, Przekrój) oraz "Żółte popołudnie" Wallace Stevensa w przekładzie Jacka Gutorowa (Przekrój).

Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius 2008 nagrodzeni zostali: Tadeusz Różewicz za całokształt twórczości, Andrzej Sosnowski w kategorii "Książka roku" za tom "Po tęczy" oraz Julia Szychowiak w kategorii "Debiut roku" za książkę "Po sobie". Nie była to jedyna nagroda przyznana książce Szychowiak. Autorka otrzymała także nagrodę IX Konkursu Literackiego Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.
W grudniu, podczas Wrocławskich Promocji Dobrych Książek, nagrodzono "Piórem Fredry" antologię Leszka Engelkinga "Maść przeciw poezji. Przekłady z poezji czeskiej" za "wzorowe opracowanie edytorskie szerokiej panoramy poezji czeskiej XX wieku", natomiast "Przygody przyrody" Zbigniewa Macheja, opatrzone ilustracjami Tomasza Brody, otrzymały nagrodę polskiej sekcji IBBY w kategorii graficznej.

W ostatni weekend kwietnia 2008 Teatr Polski zamienił się w Port. Przed budynkiem oraz w środku zacumowały łódki, a scena przeobraziła się w fabrykę Ikarów. W ramach trzydniowego "święta poezji" odbyły się łącznie 34 wydarzenia i zaprezentowano 23 premierowe wydawnictwa.
Obok gości z Francji, Niemiec i Ukrainy w imprezie udział wzięło ponad dwudziestu autorów z Polski, kilkunastu krytyków, filmowców i światowej sławy muzyków jazzowych. W debacie o nagrodach literackich uczestniczyli prezydenci Gdańska, Gdyni i Wrocławia.
W tym roku po raz pierwszy w 13-letniej historii Portu Wrocław pełna relacja z festiwalu ukazała się na płycie DVD. Zawiera ona ponad siedem godzin materiałów: wszystkie wieczory autorskie, dyskusje, galę Silesiusa, klipy nagrodzone w konkursie "Nakręć wiersz", galerie zdjęć oraz spoty emitowane na antenie TVP.

17 października na antenie TVP Kultura odbyła się premiera magazynu literackiego "Poezjem". W programie zagościły stałe cykle: "Połów" Karola Maliszewskiego, "Jedna linijka" Andrzeja Sosnowskiego, "Nasłuch" Grzegorza Jankowicza oraz cykl dyskusji o książkach "Drażniące przyjemności".

Biuro Literackie w czerwcu zakończyło stary i rozpoczęło we wrześniu nowy sezon edukacyjny. Obecnie trwa piętnaście projektów, których adresatami są osoby piszące, czytające, zajmujące się krytyką literacką oraz filmem.
Obok tradycyjnych zajęć w szkołach średnich ("Poetycki Wrocław"), w tym roku także uczniowie wrocławskich szkół podstawowych ("Poeci dla dzieci") i gimnazjalnych ("Ja też lubię wiersze") mają okazję poznać współczesną poezję nieprezentowaną zwykle na lekcjach języka polskiego. Zajęciom dla najmłodszych towarzyszą plastyczne warsztaty Tomasza Brody. Najzdolniejszych uczestników tych projektów poznamy podczas Portu Wrocław 2009.

Tagi: Biuro Literackie, Port Wrocław, poezjem , książka, poezja,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany