Ostatnia Suworowa

kzarecka

2009-01-02

ostatnia_suworowa_160Rosjanin, który po ucieczce do Wielkiej Brytanii zostaje zaocznie skazany na karę śmierci. Choć ZSRR pada, wyrok nie zostaje uchylony. Co go czeka?... Brzmi, jak los, całkiem dobrze skrojonego przez autora, bohatera literackiego. To jednak fakt.
Wydawać by się mogło - niewyobrażalna rzeczywistość. Wiktor Suworow (Władimir Bogdanowicz Rezun) to znany pisarz i historyk. Jednak, jak widać powyżej - władze rosyjskie za nim nie przepadają. Wręcz odwrotnie jest z czytelnikami. Polacy znają jego książki. Niedługo ukaże się kolejna z serii "Lodołamacz". Były: "Lodołamacz" i "Dzień M". Teraz nadchodzi "Ostatnia republika". Ten cykl zamknie "Ostatnia defilada", ale skoro jeszcze nie wiemy, kiedy zostanie wydana, zajmijmy się trzecim tomem.

O książce - Ambasador Wielkiej Brytanii w ZSRR sir Richard Stafford Cripps przekonuje zastępcę ludowego komisarza spraw zagranicznych ZSRR towarzysza Andrieja Wyszyńskiego, że Związek Radziecki powinien uderzyć na Niemcy, i stale otrzymuje kategoryczną odpowiedź: nie, nie, nie! Odpowiedzi tej udziela ten sam człowiek, który w swoim czasie o mało nie wsadził do więzienia towarzysza Lenina. Po zwycięstwie Lenina, Wyszyński zmienił orientację i poglądy, stał się zagorzałym leninowcem, a za Stalina wraz z towarzyszem Jagodą kręcił korbką proletariackiej maszynki do mięsa. O trwałości jego poglądów świadczy choćby to, że kilka dni później ton radzieckiej dyplomacji w sprawie napaści na Niemcy gwałtownie się zmienił. ZSRR postanowił zaatakować swojego dawnego sojusznika.

Fragment

Wielką Ojczyźnianą wymyślono po to, żeby raz na zawsze, po wieki wieków usprawiedliwić okupację Europy. Po to, żeby ukryć cel wojny: Związek Radziecki rwał się do panowania nad światem. Owo panowanie chciano sobie zapewnić cudzymi rękami. Hitler miał zmiażdżyć Europę, a Stalin nieoczekiwanym uderzeniem wyzwolić ją spod władzy Hitlera. (...) Hitler zburzył plan Stalina. I wszystko runęło. Wielką Ojczyźnianą wymyślono po to, żeby ukryć tę klęskę.

Wiktor Suworow "Ostatnia republika"; Wydawnicto: Rebis; Tłumaczenie: Andrzej Bobrowicki, Dorota Majeńczyk; Liczba stron: 360; Okładka: tarda; ISBN: 978-83-7510-173-7

KaHa

Tagi: Wiktor Suworow, Ostatnia republika, Lodołamacz, Stalin, książka, fragment,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany